| 1234568807 a întrebat:

A fost cineva la cetatea histria? Este intr-adevar cea mai veche cetate din Romania? Din ce am citit are 2800 de ani

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, e una din cele mai vechi din tara impreuna cu altele de prin zona.

| StefanChriss a răspuns:

Cea mai veche cetate atestată istoric din România este Cetatea Argamum, situată în comuna Măcin, județul Tulcea. Argamon este cea mai veche așezare de pe teritoriul românesc atestată într-un izvor antic, datând de la începutul secolului al VI-lea î.e.n.: Hecateu din Milet.