| Alex8080 a întrebat:

Poti calatori cu avionul si fara pasaport? Vazusem undeva ca daca e in spatiul senghen nu iti trebuie.

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Romania NU nu este inca in senghen!
Poate ai vrut sa spui in Uniunea Europena, ca numai acolo pot romanii sa circule cu buletinul/carte de identitate, fara pasaport.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Oriunde in UE + cateva tari din afara UE poti merge doar cu cartea de identitate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si ca de obicei Violleta2022 /Ioneasca/ Jassmina/ AnaMaria si cum a mai chemat-o de-a lungul timpului greseste iar.

Romanii pot circula si in afara UE doar cu buletinul. Spre exemplu in Moldova, Serbia, Norvegia, Elvetia, Albania,

| Cosmin86 a răspuns:

Eu doar asa calatoresc de aproape 10 ani... si nu doar in tarile din UE, ci si in tari non-UE, gen Elvetia (doar ca la tarile care nu sunt in UE e bine sa te interesezi inainte, vezi pe pagina mae-ului).

| goguPatent a răspuns:

Poti calatori in orice tara din UE + alte tari din afara Ue, dar in Europa care au tratate cu tara noastra care permit accesul doar cu cartea de identitate, adica cam majoritatea in afara de Rusia, Belarus, Ucraina, Uk si Turcia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,cu buletinul in UE.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu buletinul nu se poate calatori in UE. Cu Cartea de Identitate, da! Chiar nu se mai fac buletine din 2002.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Cu cartea de identitate da. My bad.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru Alex8080):

Nu! Daca citesti legea specifica intre actele cu care-ti poti demonstra identitatea ca fiind: Certificatul de Nastere, Buletinul, Cartea de Identitate si Pasaportul. Apoi OUG 97 pe 2005 specifica, la articolul 12 Alin 4): "Buletinele de identitate, eliberate în condiţiile legii, rămân valabile până la preschimbarea lor în totalitate."
Si mai redau ceva: "În statele membre ale Uniunii Europene şi Spaţiului Economic European, cartea de identitate poate fi folosită şi ca document de călătorie. Nu se poate călători în afara României cu buletinul de identitate sau cu cartea de identitate provizorie.". https://lyon.mae.ro/node/425

| Brizbriz a răspuns (pentru Alex8080):

"acum 7 ore | Alex9898989 explică (pentru Salontanul):
Cartea de identitate nu e acelasi lucru cu buletinul?"

tehnic... NU, buletinul era un fel de carnetel, cu foi de hartie:
https://www.google.com/......ps?/search

practic, sunt ABSOLUT TOT UNA
https://www.google.com/......ps?/search
dupa cum vezi am omis "comunist" si am primit NUMAI carti de identiate

deci, nu prea conteaza ca dpdv political corect nu sunt acelasi lucru, pentru orice roman e acelasi lucru

| Salontanul a răspuns (pentru Brizbriz):

In urma cu 2-3 ani am citit un studiu. 70% din populatia Romaniei nu este interesata de legi si (completez eu) de mai nimic in afara de castigul propriu. Asta mi-a adus aminte de o intamplare mai ciudata. Intr-o noapte mi s-a facut rau (sunt mai batran si am diverse boli) si avenit o doamna doctor si cu ambulantierul. Doamna doctor mi-a facut injectie si a asteptat sa vada rezultatul. In caz contrar trebuia sa ma duca la UPU. In timp ce statea s-a uitat prin camera si a exclamat: "Vai! Cate carti aveti!". am ramas mirat pentru ca eu am o biblioteca mica. O parte din carti le-am donat si o parte (jumatate) le-a luat fosta mea sotie la divort (in ciuda faptului ca ea n-a cumparat o carte in viata ei si am convenit sa-mi lase cartile intacte contra argaz cu butelie).
Exclamatia doamnei doctor m-a socat pentru ca eu am cativa verisori care au fost pe trepte ierarhice inalte. Doctori, procurori, patroni, etc. La toti am vazut niste biblioteci frumoase si nu m-am gandit ca un doctor, la circa 40 de ani, se mira de o biblioteca. Eu, zilele trecute, am luat 7 carti si urmeaza sa citesc din ele. Mai citesc si pe net. Uneori imi pare rau ca nu am mai mult timp sa citesc. Asta-i viata!

| Brizbriz a răspuns (pentru Salontanul):

Tu compari carti cu buletinul, nu sunt nici pe departe acelasi lucru

NU o sa iti placa asta... DELOC
tu compari obiecte arhaice cu tehnica moderna, sunt oameni, chiar in varsta, care nu au prins, DELOC microbul de a strange un anumit tip de obiecte... fizic, dar hai sa fac afirmatia:

bibliotecile sunt depasite FIZIC, de vreo 15 ani, cam de cand au aparut device-urile mobile, pentru ca poti binemercic sa ai 1500 de carti, pe un microsd card prapadit

acum, presupuneri:
1. tipa s-a mirat nu ca, cate carti ai, ci "cine mai colectioneaza carti in ziua de azi", dar a fost prea politicoasa sa iti spuna asta
2. ai zis ca ai o varsta, presupun ca nu percutezi ideea de a nu avea o biblioteca fizica, ci una virtuala, tine de faptul ca tu ai microbul de a colectiona carti, si a le tine in biblioteca, ca oricine vine la tine in casa sa le vada

acum, CREDE-MA CA TE INTELEG... eu personal am prins microbul de a colectiona filme, si le vreau la mine in storage, NU PE STREAM
cu toate ca ideea e total depasita serios, sunt asa de multe stream-uri, ca nu ai 15mii de vieti sa le vezi pe toate, chiar daca te uiti non-stop

iar maica-mea a colectionat carti pana la sfarsitul vietii, chiar au reusit unii care vindeau carti prin posta sa o "prinda" si a cumparat o tona de maculatura care arata frumos si cam atat

| Salontanul a răspuns (pentru Brizbriz):

Vezi? Ai citit si n-ai inteles! Nu compar carti cu buletinul. Am vorbit de ideea de a nu fi atras de nimic, de cunoastere ci doar de imbogatire. Asta era esenta dar...

| Brizbriz a răspuns (pentru Salontanul):

Aha, ok