| SingleForOne a întrebat:

A trăit cineva prin Elveția și poate să povestească cum este viața pe acolo?

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Poți să cauți elveția/life in elveția ceva pe Youtube și sigur găsești videos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte scump. Incredibil de frumos. Cetățenia se obține foarte greu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se spune ca acolo locuiesc faraonii.

| Dintrebare a răspuns:

Nu am locuit acolo, dar am fost de cateva ori in vacanta. O persoana aproapiata locuieste de vreo 5 ani in Berna. Totul este foarte scump. Au si salarii mari, dar parca preturile sunt prea de tot. 30 de euro pentru o caserola cu 2 fileuri din piept de pui mi se pare exagerat. La restaurant fara 50 de euro nu are rost sa te duci. Un strugure e 5 euro. Chiriile la fel. Daca nu ai salariu 5000-7000 de euro, esti muritor de foame. Cetatenia doar daca te casatoresti cu un elvetian. Dar in general se casatoresc intre ei. Altfel da, sunt civilizati si au un relief foarte frumos. Cel mai bine ar merge sa lucrezi in Elvetia (salarii mari) si sa locuiesti in Franta sau Germania (traiesti mai ieftin). Duminica nu iese nici naiba din casa. Toata lumea sta cu jaluzelele trase. Nici gand de gratare sau ce facem noi. Daca vecinii vad ca ai invitati, imediat vin sa intrebe ce faci. Daca nu ai despartit cum trebuie deseurile, te trezesti cu amenda. De exemplu daca un ambalaj e format din plastic si din aluminiu, pui plasticul la plastic si aluminiul la aluminiu. In blocul unde stau cand merg in Elvetia, internetul se inchide automat la ora 10 noaptea pentru ca asa au decis locatarii. Ca nu cumva sa fie ispititi si sa se poata odihni noaptea. Pe mine ma mira toate astea pentru ca e ceva nou fata de viata din Romania. Elvetienii vad toate astea ca fiind chestii normale. Dar acum fiecare stie cel mai bine ce stil de viata i se potriveste si ce asteptari are de la societatea in care traieste. Cam atat pot spune din exprienta mea

| Lizuca1234 a răspuns:

Nu am trait acolo, am fost de multe ori in tranzit, datorita serviciului. e o tara foarte, foarte frumoasa, oamenii sunt..civilizati insa preturile la toate sunt destul de mari, deoarece si veniturile/luna sunt mari. m-a uimit cat de curat este. de la mine, like!

| JavraCaineNebun1995 a răspuns:

Daca ai bani poti sa te duci unde vrei. Doar sa ai cash $
Intelegi?