| LisaJulie a întrebat:

A vizitat cineva câteva țări din America Latina? Este viața acolo mult mai grea decât în Europa de Est? Îmi poate spune cineva cum e viața în Mexic,Argentina,Chile,Peru,Bolivia,Paraguay,Ecuador,Urug uay,Columbia,Venezuela,Panama,Costa Rica,Nicaragua,El Salvador,Honduras,Guatemala,Cuba,Republica Dominicană, Puerto Rico și Trinidad și Tobago?

19 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Majoritatea pe care ni le-ai spus in aceasta lista lunga sunt paradisul infractorilor, tari in care barbatii merg pentru sex-turism.
Am un amic a fost cu 'fapte' prin anumite tari latine printre care si brazilia, nu e de trait acolo desi el s-a acomodat, insa am auzit niste povesti pe care nu vrei sa le stii si nu le fac publice.
Sunt zone si zone stiu dar mai bine stai departe de aceste locuri uitate de Dzeu, sunt locuri din Venezuela, Uruguay, Brazilia etc in care daca esti mai bine imbracat poti sa mori ...sa nu uitam de Mexic in care rata criminalitatii este inca printre cele mai crescute din intrega lume!
Spune ceva asta nu?
Sa ne uitam la niste vlogari care traiesc din a etala frumuseti din diferite tari ale lumii, pare frumos, numai ca aia se duc regizat prin toate aceste tari de multe ori cu ghid si chiar paza!
Ca si locuri pitoresti cu siguranta ai ce vedea in America Latina, insa cine tine la sanatatea sa e bine sa evite cel putin jumatate dintre tarile pe care le-ai adus in discutie!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu am fost.

Da viața ei mai grea, mult mai grea decât în Europa de Est.

| gabicoo a răspuns:

La fel ca în Făurei, Sintești, Bolintin.

| gabicoo a răspuns:

Știi bancul ăla: Merge Bulă în vizită la neamuri în SUA iar la întoarcere este întrebat de niște prieteni, la un păhărel, cum este viața acolo.
Bulă le zice că este ca la noi.
Toți îi sar în cap și-l acuză că face mișto de ei
Atunci Bulă le explică: Dacă ai dolari - ai de toate. La noi nu este la fel!

| valentingb a răspuns:

Știu oameni din Ecuador, Republica Dominicană, Argentina și Brazilia. Deci nu pot spune despre toată America de Sud, nu am fost acolo vreodată și nici nu vreau să merg. În țările astea 4, viața e grea, pe diferite nivele. Argentina are instituții și lumea e civilizată, dar sunt extrem de săraci. Inflația a sărit de 120%, nici nu mai știu unde a ajuns anul ăsta. E cumplit de greu să faci un ban și apoi nu poți cumpăra nimic cu el. Brazilia are noroc de președintele Lula, a revenit. Să sperăm că mai face din nou cum a mai făcut, minuni. Deși are instituții, nivelul de infracționalitatea e la un nivel care face Craiova un fel de paradis. Poliția militară este coloana vertebrală a statului, fără ea, statul s-ar prăbuși. Sărăcia in anumite zone e lucie, în timp ce în zonele portuare se acumulează concentrații economice mari. Ecuador și R. Dom. sunt similare, ambele au un nivel de infracționalitate care face și Brazilia să pară un fel de versiune Demo in care ai 3 vieți în jocul vieții. Colegul meu a zis că atunci când pleacă acasă, lasă telefonul (Iphone) aici și ia cu el doar un Nokia vechi și ponosit. Pleacă cu haine ponosite și întotdeauna pleacă de la aeroport cu autobuzul, și nu ia bani cu el. Taxiul sau mașina personală arată un statut și asta e un risc. Noaptea nu iese din casă și când vizitează familia încearcă să treacă neobservat. Fata din Columbia studia aici pentru că părinții aveau salarii mari acolo, dar erau corupți. Totuși voiau ca ea să plece și să nu se mai întoarcă niciodată, pentru că erau într-o poziție în care nu puteau refuza să nu colaboreze cu traficanții. Sunt și zone mai calme, Uruguay și Chile fiind la vârf. Dar chiar și acolo, am un tovarăș care a vizitat cu iubita lui chileană părinții ei, și mergând prin ceva munți primejdioși cu un autobuz amărât, au fost ușurați de toate bunurile de valoare de o bandă de băiețași înarmați. Iar fata i-a zis "ah, da, am uitat să îți zic de asta". S-au despărțit, că el tocmai scosese bani din ATM "ca să fie", când putea să scoată în orașul de destinație dar tipa nu s-a gândit că ar fi o idee bună să îl avertizeze.

| LordCristobal a răspuns:

Eu nu am fost niciodata in America Latina dar iti poti spune din ce au au spus vlogerii romanii care au calatorit pe acolo.
In America de Sud cele mai civilizate si sigure tari ar fi Ecuador, Argentina, Uruguay si Chile.In tarile astea standardul de viata e mai ridicat.In rest in celelalte tari din America de Sud nivelul de trai nu e foarte ridicat si nici nivelul de siguranta nu e foarte mare, nu te poti plimba la orice ora linistit pe strada pentru ca te pot ataca tot felul de dubiosi.Venezuela o duce cel mai rai dintre toate tarile, tara aia e izolata din toate punctele de vedere si din cauza regimului politic tampit de acolo e foamete in tara.
Din Mexic pana in Panama e aceeasi treaba cu America de Sud dar insulele caraibiene pe care le-ai mentionat(in afara de Cuba)probabil o duc mai bine decat tarile din continent pentru ca au venituri mari din turism.Cuba s-a mai deschis in ultimii dar e saracie mare si acolo din cauza comunismului din trecut si prezent.
Daca compari Europa de Est cu America Latina e mult mai bine in Europa de Est.
Europa de Est e mult mai sigura decat America Latina sin din punct de vedere economic si al facilitatilor din sanatate Europa de Est are castig de cauza.

| haileewatson a răspuns:

Tu ai impresia e pe site-ul asta e cineva care a fost in toate tarile enumerate de tine si iti va explica cum e in fiecare.

Informatia e libera si o poti cauta.
Exista documentare la care te poti uita, si carti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce sa fie greu normal ca nu e grea viata, nu muncesti nu faci nimic. Scoala nu, facultate nu, guvern nu. Poate e greu sa faci in bani in rest nu e nimic greu. Cel mai greu e sa pleci de acolo. Poate daca vi se pare grea munca manuala dar in realitate la asta nu e nimic stresant deci eu nu cred ca e greu, ba chiar cred ca e plictiseala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, dar mi-aș dori foarte mult. ❤️

| LaviniuA a răspuns:

Gasesti o gramada de informatii pe grupurile de Facebook, de genul Expats in Mexico, Expats in Argentina, etc. In multe tari sunt probleme mari cu drogurile, traficul de persoane, coruptia.
De ce vrei sa mergi in tari atat de indepartate?

| LisaJulie explică (pentru LaviniuA):

Sa imi dau seamna daca intr-adevar noi suntem de evul mediu sau se poate si mai rau!

| anonim_4396 a răspuns (pentru LisaJulie):

Ce ti se pare asa de evul mediu?

| LisaJulie explică (pentru anonim_4396):

Multi romani pleaca din tara spunand ca suntem tara de Evul Mediu

| anonim_4396 a răspuns (pentru LisaJulie):

Da, dar o zic asa la modul exagerat in sensul ca comparativ cu Germania aici e fix ca la tara dar asta nu inseamna ca suntem de Evul Mediu. Multi turci vin aici sau mai stiu eu nu avem problemele altor tari. Suntem civilizati dar prea curand dupa comunism e semi-comunism.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LisaJulie):

E mai rau sigur, nu ai locuri de munca in loc de mall iti iei haine din piata toti maronii aia de pe acolo sunt inculti laughing poate nu in Brazilia sau Chile dar in Mexic Columbia Honduras e uultra nasol.

| haileewatson a răspuns (pentru LisaJulie):

Romania nu e Evul Mediu.

| LisaJulie explică (pentru haileewatson):

Stiu dar multi o considera asa.

| ClaRa91 a răspuns:

Iti spun eu. Mexic se apropie fffff mult de stilul de viata al romanilor inainte de 89.