| Redx800 a întrebat:

Am 14 ani si am buletin imi mai trebuie pasaport pentru a pleca in belgia?

Răspuns Câştigător
| DoctorLove a răspuns:

NU, nu iti mai trebuie! Deoarece Belgia face parte din Uniunea Europeana si granitele sunt deschise! Dar in schimb o sa-ti trebuiasca un act de la notariat unde parintii tai vor declara ca sunt de acord sa parasesti tara.

15 răspunsuri:
| mada97nnn a răspuns:

Da.

| mgtow a răspuns:

Daca se afla in UE atunci poti merge cu buletinul.

| Domnisoaraindragostita a răspuns:

Desigur ca iti trebuie

| Redx800 explică:

Deci da sau nu?

| cosmin16seagta a răspuns:

Nu buletinul iti este indeajuns. Distreza-te in Belgia!

| bossdeboss23 a răspuns:

Nu

| 0rlando a răspuns:

Nu îți trebuie pașaport, dar ai nevoie de acordul în scris al ambilor părinți.

| Pancu a răspuns:

Da iti trebuie

| MaNDwN a răspuns:

Nu ii trebuie pasaport pentru a pleca in belgia! dar, iti trebuie de la notar o fisa semnata de amandoi parinti daca nu pleci cu ei. si fisa trebuie semnata pe numele majorului cu care mergi! sper ca ti-a fost de folos big grin

| DianaFP a răspuns:

Nu. In U.E te poti duce doar cu buletinulwinking

| bbxbeibiiii a răspuns (pentru Redx800):

Nu iti trebuie si pasaport, daca pleci cu ambii parinti!
Daca mergi singura [ex. cu o trupa de dans etc.] sau doar cu 1 parinte, trebuie : sa ai acordul parintilor ca te lasa sa pleci cu antrenorul/ sa ai acordul celuilalt parinte ca te lasa sa pleci

| TiffanyღBJ a răspuns:

Belgia este tara membra UE asa ca nu iti trebuie pasaport.

| TiffanyღBJ a răspuns:

De ce raspundeti daca nu stiti sigur? Nu va dati seama ca mai mult ametiti omul?
Daca Belgia este tara membra a Uniunii Europene ( este membru fondator al Ue - 1952 ) cum sa mai aiba nevoie de pasaport? Voi pe ce lume traiti? surprise

| NicolaeDiana a răspuns:

Desigur ca NU. Eu am 12, am fost in Bulgaria. A fost o intrebare cam stupida de la domnisoara care facea pasapoarte:,, Acestia sunt parintii tai,,

| epurasu a răspuns:

Da trebuie pasaport si imputernicire ( declaratie)data de parinti in fata unui notar -- cel cu care urmeaza sa calatoresti trebuie sa fie major si sa aiba asupra sa cazierul.