| Cookieh a întrebat:

Am nevoie de pasaport ca sa merg in Turcia pentru ca nu e in UE? Cam cat dureaza sa imi fac unul?

Răspuns Câştigător
| epurasu a răspuns:

Da, pentru Turcia trebuie pasaport. Se face in cateva ore ( 3-4 ore)--te prezinti la serviciul pasapoarte, trebuie achitate doua taxe in jur de 200 lei-la trezorerie si CEC-- o sa-ti spuna de acolo exact unde se achita taxele.

9 răspunsuri:
| NemNUZ a răspuns:

Daca platesti cu 1 sau 2 milioane in plus (nu stiu sigur) poti sa iti faci la urgenta si dureaza cam 5 ore dar nu este valabil decat un an.

| mgtow a răspuns:

O saptamana.

| nomoretears1111 a răspuns:

Pentru tarile din afara UE este nevoie de pasaport. Obtinerea lui se poate face in regim de urgenta si dureaza 3 zile lucratoare. Taxa este de 150 de lei, cred. In regim normal, pasaportul se elibereaza cam in 3 saptamani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel electronic dureaza cam 2 saptamani si e valabil 5 ani.

Cel simplu dureaza cateva ore si e valabil 1 an.

Diferenta de pret e de vreo 20-30 ron

| ALXlfc a răspuns:

24 de h laughing

| mimi2000mimi a răspuns:

Nu,nu pentru ca nu ii in UE, ci pentru ca pur si simplu iesi din tara ta. Dureaza cam 10 zile sa iti faci pasaport.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Insemana ca nu prea stii ce pasaport ti-ai facut ca e fix pe dos. Ala electronic e valabil 5 ani si e gata in 15 zile si cel normal e gata in 2 ore si valabil 1 an.

Uite aici daca nu ma crezi.

| xTakeMeHighx3 a răspuns:

Hei,
Da, ai nevoie de pasaport. Pai cel mai recomandat ar fi unul electronic care costa in jur de 200 RON (din cate imi amintesc) si te tine 5 ani. Dureaza 14 zile :D Mai e si pasaportul normal care te tine 1 an, costa mai putin si dureaza 2 zile. Depinde pe cat pleci.
Http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/indexBucuresti.htm