| AnielAn a întrebat:

Buna ziua! Dacă fac o călătorie in Turcia, in partea europeană, am nevoie de pașaport?

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Da. Nu are importanță în care parte a Turciei mergi, nu este țară membră UE deci pașaportul e obligatoriu.

| Holiday a răspuns (pentru gabicoo):

"...nu este țară membră UE..."

Exista tari care nu sunt membre UE unde poti merge doar cu cartea de identitate. Intr-adevar, Turcia nu este printre ele.

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pasaportul este musai, in orice parte a Turciei vrei sa mergi.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, ai nevoie de pasaport fiindca Turcia nu este in UE!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da. E irelevant in ce parte a Turciei mergi.

| Holiday a răspuns:

Da. Cetatenii romani pot intra in Turcia doar daca poseda un pasaport valabil.