| AlinaBulina a întrebat:

Aveti idee de ce statiunea Mamaia se cheama asa? M-am intrebat intotdeauna, dar in afara de "acolo locuiau multe batrane si, cand mergeau la mare copiii, spuneau ca merg la mamaia" nu am gasit alta explicatie. tongue

Răspuns Câştigător
| wizard_cristi a răspuns:

Du-te in Vama Veche si intreaba-ne de se cheama asa, e mai simplu. Stiu ca Mamaia nu este in sine o statiune ci un cartier al Constantei cu foarte putini locuitori (de aceea Mazare isi permite sa puna bariera). Acum, de unde vine numele, nici eu nu stiu, o sa urmaresc intrebarea.

1 răspuns:
| rael a răspuns:

Din cate-mi mai amintesc, Alexandru Mitru prezinta in IN TARA LEGENDELOR legenda intemeierii localitatii Mamaia : o domnita foarte frumoasa a fost rapita de un pasa turc, dusa in Turcia, inchisa intr-un turn unde s-a stins de dorul familiei sale; avea o fetita, care o striga mereu pe malul marii : mamaia mea, mamaia mea... Sper ca nu le incurc prea tare, dar daca vrei amanunte cauta cartea.