| Irenexd a întrebat:

Aye TPU :
Am de facut la Engleza un proiect cu vacanta mea de vis...Eu mi-am ales Parisul love struck Si nu stiu ce as putea vizita sau care este mancarea traditionala de acolo...Chestii despre Paris! Help si dau Funda+Vot dar rapid love struck
Mersi love struck

2 răspunsuri:
| Lyz a răspuns:

Ingrediente:
4 piepti de pui in jur de 1kg
cascaval afumat
sunca de pui afumata
ulei
sare
piper
boia
3 oua
faina
pesmet

Mod de preparare:
Se taie piepti de pui in felii ca de snitele, se bat apoi se pune o feliuta de cascaval si una, doua de sunca apoi se ruleaza; se da prin faina alba, prin oua unde am pus sare, piper si boia, iar apoi prin pesmet.
Se pune intr-o tigaie ulei si cand e incins se pun la prajit la foc mic, se prajesc pe o parte si pe cealalta.
Se scot pe o farfurie unde am pus servetel de masa ca sa absorba uleiul.
Se serveste cald!
E numai pun pe cina, se poate servi cu cartofi....ect...
Pofta Buna!
Cordon Bleu este o mancare traditionala din Paris...
Poti vizita Turnul Eiffel, Muzeul Louvre

| LifeInWords a răspuns:

Buna :).
In Paris ai putea sa vizitezi Eiffel Tower, Louvre Museum (unde se gaseste portretul original al Mona Lisei de Leonardo Da Vinci).
Unele dintre mancarurile traditionale ale parizienilor, le gasesti aici : http://www.efranta.ro/......in-franta.
Funda? :'3.