| Patrecea a întrebat:

Buna
Am nevoie de pasaport daca vreau sa zbor de la cluj la Bucuresti?
De ce am nevoie fiind si minora si ma duc cu un prieten? Parintii mei sunt de acord, dar de ce am nevoie?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ambele orase sunt in Romania.
Ce sa faci cu pasaportul daca nu iesi din tara? Doar buletinul. Fiind minora, nu te-as lăsa sa pleci cu prietenul. Asta inseamna ca au incredere in el.

| Anonimul151 a răspuns:

E cursă internă.

Clujul e în România
Bucureștiul e în România

Doar pentru cursele externe ai nevoie de pașaport.

Cum să ai nevoie de pașaport în România? Ai nevoie de buletin. Și nu, nu ai voie să călătorești fără un adult sau fără ca el să fie de acord.

De obicei companiile aeriene nu acceptă ca minorii să călătorească singuri. Cel mai bine ar fi să contactezi compania aeriană pentru mai multe detalii.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Pașaportul e doar pentru călătorii internaționale. Cartea de identitate e suficientă pentru Cluj -București. Nu ai nevoie de acordul părinților, din nou, numai pentru călătorii internaționale se cere. Drum bun!

| sveduneac a răspuns:

Okkk... Ai nevoie de multe acte. Pașaportul este folosit doar la călătorii internationale NON UE sau UE în cazul în care ești minora. Bun, vei avea nevoie:
-ambele declarați făcute de către părinți cum că îți permit deplasarea cu avionul;
-procurele realizate de către părinți în care declara permisiunea de a călătorii fara ei;
-buletin;
-persoana specială de întâmpinare a minorilor (gen babysitter mai special);
-bilete speciale înmatriculate;
Și părinți tai care te vor însoți până la poarta de ieșire din aeroport.
Pentru mai multe detalii, intra pe gov.ro sau pe guvernul transporturilor. Sper că te-am ajutat!