| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am o întrebare in special pentru cei ce circula cu mijloacele de transport in comun si poate au o idee. Am de luat 2 autobuze, unul de 9:45 iar celălalt de 11:30, ambele de aceeasi companie. M-am uitat pe site si am vazut ca cel de 9:45 face doua ore (desi cand mergeam cu alt autobuz de alta firma faceam o ora jumătate maxim), dar ma gandeam, as putea ruga primul șofer sa ia legatura cu celalalt sa ma astepte câteva minute daca este cazul, din moment ce sunt de aceeasi companie si il iau din aceeasi autogara? Va rog ajutati-ma cu un sfat

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu te va astepta. Programeaza-ti plecarea in functie de programul lor.

| johnnny123 a răspuns:

9:45 + 2 ore = 11:45

Adică tu ai vrea ca un autobuz plin de oameni să stea cel puțin 15 minute ca să te aștepte pe tine. Mă cam îndoiesc că se poate așa ceva, și nici nu ar fi normal.

Dacă s-ar face asta pentru tine, atunci de ce nu ar sta să-l aștepte și pe unul care ajunge la 11:50? Sau pe unul care ajunge la 12:00? Și ce te faci dacă pasagerii care te așteaptă pe tine trebuie să prindă un alt autobuz la destinație, pe care-l vor pierde din cauza ta?

Înțelegi care-i problema? Nu poți să schimbi programul de circulație pentru nevoile particulare ale unui călător, pentru că atunci dai totul peste cap.

| goguPatent a răspuns:

Daca au niste orare bine stabilite nu te aștepta nimeni.