| BelalAdrian a întrebat:

Buna,am o intrebare, vreau sa plec in Cipru fix in ziua cand fac 18 ani pentru a-i face o surpriză tatălui meu, imi mai trebuie procura de la părinți sau alte acte necesare în afara de pasaport pentru ca acesta este valid încă un an?

5 răspunsuri:
| FreddieM a răspuns:

Nu e indicat sa faci astfel de surprize.
Nu-l lua pe nepregătite pe tatăl tău, poate are ceva programat în acea perioada, poate are dificultăți financiare, măcar dă-i șansă să se pregătească cumva, ar fi mult mai fericit știind ca vii, ii faci ziua mai buna, te va aștepta cu sufletul la gură, preparat, poate îți face el niște surprize știind ca vii.
Cheers

| KovacsB a răspuns:

Nu se fac astfel de surprize.
Sa nu ai tu vreo surpriza.
Daca ai 18 ani nu mai trebuie procura.

| emsimos a răspuns:

Cred ca trebuie sa ai 18 ani impliniti si buletinul de 18 ani facut. Pls funda!

| suntserios a răspuns (pentru emsimos):

Ce e ala buletin de 18 ani?

| alecul2004 a răspuns:

În ziua în care tu împlinești 18 ani ești considerat major, nu va fi necesară procura la momentul călătoriei, însă este o problemă, în ciuda faptului ca în Cipru poți călători și cu buletinul, cel emis la vârsta de 14 ani este valabil într-adevăr și în ziua majoratului, dar nu este acceptat pentru călătorii individuale fără tutorii legali, și plus ca următoarea zi la ora 00:00 deja este un document expirat, așa ca mai bine îți faci un pașaport temporar cu valabilitate un an, și tot ce rămâne este să îți cumperi bilet de avion