| meanka a întrebat:

Buna am si eu cateva intrebari legate de zborul cu avionul. Tinand cont ca e prima data am emotii si nu stiu mare lucru despre asta.
1. ce trebuie sa faci imediat cum ajungi in aeroport?
2. mi s-a spus ca am voie cu bagajul de mana(acel bagaj cu dimensiuni speciale care incape in scaun) si o poseta asa e?
3. pot pune in bagajul de mana si un big (aparat de ras)?
4. daca mai aveti mentiuni de facut, sa nu uit ceva. mersi

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. pai depinde la ce companie ai zborul. Primul pas este sa te duci sa iti faci check in ul daca nu ai cumva bilete la vreo companie low cost caz in care check in se face exclusiv online.

Oricum primul pas e sa mergi la ghiseul companiei aeriene sa lasi bagajul mare (daca ai ) si sa faci check in ul daca e cazul.

Apoi treci prin filtru de securitatea si controlul documentelor si te duci la poarta de imbracare

2. bagajul nu incape in scaun si iar depinde de compania aeriala. Low costur ui precum wizz iti permit un singur bagaj, daca e o companie de linie pot lua linistita si o poseta nu sunt asa stricti

3. da

4. sa ajungi la aeroport cu 2 ore inainte de decolare