| KeepitLondon a întrebat:

Buna,anul viitor vreau sa plec in Brazilia,parintii ma lasa dar nu vor sa mearga cu mine asa ca merg eu, un baiat si parintii lui.Imi trebuie procura?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti minor ai nevoie de declaratia (nu procura) notariala a ambilor parintii, prin care isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica un insotitor major. De asemenea, pentru Brazilia, ai nevoie de pasaport.

2 răspunsuri:
| Andrwandu a răspuns:

Daca in momentul plecarii esti minora, iti trebuie procura de la ambii parinti.

| mihai69 a răspuns:

Doar dacă pleci din România. Și nu ai nevoie de nicio procură, ci doar de un însoțitor major căruia părinții tăi îi vor da (amândoi) câte o declarație notarială. Plus pașaport.