| Ianovici_Ionela_Giorgiana_1997 a întrebat:

Am 15 ani, buletin si vreau sa plec in Italia. Părinții sunt divortati si ambii sunt in Italia in locuri diferite. Vreau sa merg la mama însă singură. Îmi trebuie procura de la mama, stiu. Îmi trebuie procura si de la tata insa sunt încredințată mamei prin hotărâre judecătorească.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti merge singura minora fiind. Daca ai fost incredintata numai mama atunci numai mama trebuie sa faca o declaratie autentificata, prin care isi da acordul sa pleci in Italia si indica un insotitor major. Insotitorul major poate fi si personalul de bord de pe tren sau avion ori soferul masinii, depinde cu ce mijloc de transport mergi.
Mama ta poate face declaratia la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din Italia si ti-o trimite prin posta sau curier. De asemenea o poate face si la un notar italian dar apoi va trebui tradusa in romana, de un traducator autorizat si legalizata semnatura traducatorului de catre un notar, de acestea ar trebui sa te ocupi tu. Va trebui sa ai la tine si o copie a hotararii judecatoresti prin care ai fost incredintata mamei.

| Ianovici_Ionela_Giorgiana_1997 explică (pentru Ioandelasal):

Mana face declarația si mi o trimite prin fax. O face pe numele soferului autocarului. Atunci voi putea merge?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ianovici_Ionela_Giorgiana_1997):

Ai nevoie de declaratia in original si vei putea merge cu soferul ca insotitor major. Sa nu uiti de copia hotararii udecatoresti prin care ai fost incredintata mamei.