| Andrreachiriac a întrebat:

Ce fel de bagaje avem voie sa luam cu noi in avion?
Si trebuie plătite separat sau sunt incluse?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti lua doar un bagaj de mana - poseta, geanta, un rucsac mic, etc si nu trebuie platit separat pentru acestea.

| Dilemaa a răspuns:

Draguta mea, alea sunt incluse. Iti poti lua in avion, inauntru, unul gen ruscac sau o poseta. ai grija insa sa nu ai lichide(gen crema antimicrobi sau sampon, parfum sau alte mici lucrusoare feminine)

| jamal000 a răspuns:

Daca zbori cu cei de la Wizz pentru un bagaj de mana ceva mai mare se plateste suplimentar!

| mihai69 a răspuns:

Este bine, ca odată ce ai ales compania cu care vei zbura, să te informezi cu privire la procedurile impuse de aceasta privind numărul bagajelor de mână, conținutul lor, greutatea și volumul.
Există situații în care poți călători fără probleme cu primul avion, dar escala să te pună într-o situație neplăcută, reprezentanții aeroportului neacceptându-te la bord cu același bagaj de mâna cu care ai călătorit inițial, din simplul motiv al acestor diferențe de reglementări. De aceea este important să ții cont de toate aceste amănunte.
De pildă, la BlueAir:
===
Aveți dreptul la un singur bagaj de mana care nu poate depasi 10 Kg si dimensiunile 55 cm x 40 cm x 20 cm. Dimensiunile bagajului includ toate accesoriile acestuia (roti, manere, buzunare exterioare etc).
Pentru fiecare pasager va fi acceptata o singura piesa ca bagaj de mana. Infantul nu poate avea bagaj de mana, dar beneficiaza de avantajele prevazute la articolul 8.1.1.
Poseta/borseta si aparatura electronica (aparat foto, laptop, ipad, etc.) trebuie introduse in acest bagaj. Exceptie fac produsele cumparate din magazinele Duty Free din aeroport care vor fi prezentate la imbarcare si vor fi acceptate separat.
===
TAROM:
===
Ca pasager TAROM aveţi dreptul de a transporta în cabină un bagaj de mână ce nu trebuie să depăşească următoarele dimensiuni: 55x40x20 cm (lungime x lăţime x înălţime). Vă recomandăm ca, în cazul în care veţi zbura la bordul unei aeronave de tip ATR, bagajul să nu depăşească dimensiunile de: 35x 30 x 20cm (lungime x lăţime x înălţime).

Greutatea totală a bagajului de mână nu trebuie să depăşească 10 kg.
===
WizzAir:
===
Wizz Air vă oferă două opțiuni pentru bagajele de mână dar are o politică strictă de „un singur bagaj pentru un pasager". Diferența dintre opțiuni constă în dimensiune.
1.Geantă de mână mică:
Dacă bagajul dvs. de mână măsoară 42x32x25cm sau mai puţin, poate fi transportat la bord gratuit. Acesta trebuie să aibă loc sub scaunul din faţa dvs.
2.Bagaj de mână mare:
Dacă bagajul dvs. de mână este mai mare decât dimensiunile unui bagaj mic de mână dar nu depășește 56x45x25cm, puteți să îl luați la bordul aeronavei în schimbul unei taxe. Trebuie să aibă loc în compartimentul de deasupra capului. Trebuie să puteți să-l puneți în compartimentul de deasupra capului fără ajutor.
Cu actualizare de la bagaj mare de cabină aveți oportunitatea să modificați mărimea bagajului chiar și după ce ați achiziționat un bagaj mare de cabină. În cazul în care nu sunteți sigur(ă) de mărimea bagajului de care aveți nevoie pentru următoarea dvs. călătorie când rezervați zborul puteți oricând schimba și plăti diferența pentru un bagaj înregistrat cu cel târziu trei ore înainte de plecare în cazul în care aveți nevoie de mai mult spațiu. Această opțiune vă este disponibilă în schimbul achitării unei diferențe de preț între un bagaj mare de cabină și un bagaj înregistrat.
Dacă zborul dumneavoastră este operat de Wizz Air Ukraina (cod de companie aerieană WAU):
Pasagerii au dreptul la un singur bagaj de mână cu dimensiunile maxime de 56x45x25 cm.
Pasagerii care achiziționează un bagaj mare de cabină pot aduce la bordul aeronavei un instrument muzical care să aibă o lungime maximă de 80 de cm. Celelalte dimensiuni ale cutiei nu trebuie să depășească dimensiunile de 45x25 cm. Exemple de astfel de instrumente sunt: vioară, violă, flaut, clarinet, trompetă, ukulele. Pentru a se verifica mărimea, cutia instrumentului trebuie să fie așezată în cadrul de măsurare pentru bagajul mare de cabină: grosimea și lățimea trebuie să de potrivească, iar înălțimea trebuie să fie mai mică 1, 5 înmulțit cu dimensiunea permisă. Pasagerul nu trebuie să aibă alt bagaj de cabină cu excepția unui mic instrument muzical. După ce a fost adus la bordul aeronavei, instrumentul trebuie să fie așezat în compartimentul de deasupra. Instrumentele muzicale care nu se încadrează în dimensiunile de mai sus, trebuie să fie transportate ca bagaj înregistrat la cală după ce s-a achitat taxa aferentă sau se va rezerva un loc la bordul aeronavei după ce s-a solicitat anterior aprobarea Wizz Air prin intermediul centrului telefonic și după ce s-a achitat costul pentru un loc suplimentar.
În plus, pasagerii pot transporta obiectele enumerate mai jos:
o haină sau o pătură
telefon mobil
material de citit pe durata zborului
pentru copiii mai mici de doi ani: mâncare pentru durata zborului, cărucior pliant, sau un leagăn mic, o pereche de cârje pentru persoanele cu dizabilităţi fizice
În cazul în care dimensiunea bagajului depăşesc limitele menţionate mai sus, bagajul va fi transportat ca bagaj înregistrat şi o taxă pentru bagaje va fi percepută.
Pasagerilor care transportă mai mult de un bagaj de cabină nu li se va permite accesul la controlul de securitate şi vor trebui să revină la biroul de înregistrare, să redistribuie lucrurile în bagaje sau să renunţe la bagajele de mână suplimentare.
Lichidele din bagajele de cabină vor fi supuse următoarelor restricţii impuse de guvern:
Lichidul se va afla într-un recipient cu capacitatea maximă de 100 de ml
Toate recipientele care respectă volumul maxim de 100 de ml pot încăpea fără probleme într-o pungă transparentă de plastic, resigilabilă, având dimensiunea de 20 cm x 20 cm.
Punga de plastic va fi prezentată separat serviciului de securitate
La serviciul de siguranţă al aeroportului vi se va solicita renunţarea la lichidele care nu respectă cerinţele de mai sus.
===
Citește neapărat și astea:
ec.europa.eu/transport/modes/air/security/info_travellers_en.htm
europa.eu/youreurope/citizens/travel/safety/air-security/index_ro.htm