| MValentin a întrebat:

Doresc sa ma mut intr-o chirie pentru o luna. Care sunt mai exact pasii, ce discut cu cel ce mi-o închiriaza? Doar ma întâlnesc dau banii si atat? Sau trebuie foi, contracte etc...
Si apropo daca chiria este 150 euro, va necesita sa platesc ceva in plus fata de acei 150? Am auzit ca cineva cere 150 euro chiria si inca 150 garantia, 300 este prea mult...

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai garantia o dai doar la inceput
faceti un contract pentru binele amandurora la inceput si dupa doar te intalnesti si ii dai banii

| Adry05 a răspuns:

Dacă te muți doar pe o lună n-ar mai trebui să-ți ceară garanție... și nici contrct nu prea văd rostu pentru așa puțin timp. mai bine ia-ți prin airbnb dacă e vorba doar de-o lună, te scapă de multe griji

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Adry05):

Daca nu face contract si dupa chiriasu nu vrea sa mai plece/plateasca etc, proprietaru o sa cam aiba o problema