| yoyo_2588 a întrebat:

Doresc sa vizitez Auschwitz in Ianuarie si voiam sa stiu daca sunt de închiriat audio ghiduri. Din cate am auzit, trebuie sa platesti pentru un ghid 20 de euro sau sa fie 20 de zloti? Iar ghidul imi poate oferi mai multe informatii decât as afla daca voi merge pe cont propriu? Am inteles ca sunt destul de multe pancarte
(cu informatii) expuse pentru fiecare loc de vizitat.

Răspuns Câştigător
7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Da, am fost ei eu, iar ghidul polonez vorbea mai mult despre cat au suferit polonezii acolo decat despre evrei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista doua locuri de vizitat la Auschwitz.

Auschwitz - unde se intra cu ghid pana pe la ora 3 parca, dupa care poti intra singur sa vizitezi. (Cel putin asa era acum 3-4 ani cand am fost). E mult mai interesant cu ghid pentru ca iti explica multe chestii si poti fi atent si la ce e in jur si sa auzi si explicatii totodata.

Auschwitz-Birkenau este a doua parte care se viziteaza si e la 3 km departare, acolo e efectiv lagarul. ala nu se viziteaza cu ghid, intri si te poti plimba singur acolo.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru doctorandus):

Pai si ce, nu au fost multi polonezi care au murit pe acolo? cateva zeci de mii

| yoyo_2588 explică (pentru doctorandus):

Si cat a costat turul cu ghidul?

| doctorandus a răspuns (pentru yoyo_2588):

Nu stiu, am fost la un curs de vara care-l avea inclus, nu cred ca am platit eu ghidul. Nici macar nu-mi amintesc daca am platit personal intrarea.

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Da, au fost, dar cand ghidul vorbeste 80% despre polonezi (in termeni laudativi) si de-abia vorbeste de evrei e ceva ciudat.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru yoyo_2588):

E in zloti pretul