| justanswermyquestionpls a întrebat:

Bună! E prima oară când cumpăr biletele de avion. Urmează să zbor în Valencia pe 8 septembrie. Unul dintre colegii cu care merg și a luat deja bilet de pe Booking.com cu o escală de 2 ore și 15 minute și Self Transfer. Însă nu are bagaj de cală inclus, scria doar bagaj de mână+ extra bagaj de 10 kg, nu era nicio opțiune pentru bagaj de cală de 20kg, de care avem nevoie. El spunea ca merge cu bagajul la check in și plătește în plus.
Eu am găsit alt bilet direct pe site-ul Lufthansa cu 2 escale a câte 1 ora și 45 minute în Vienna și 1 oră și 15 minute in Frankfurt, cu bagaj de 23kg inclus. Doar că aceste escale mi se par cam scurte și nu stiu dacă am timp sa ajung de la zbor la altul. Credeți c am timp? Și care dintre cele 2 variante îmi recomandați sa o aleg? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca avioanele nu au intarzaiere nu sunt scurte, mai alea cea din Frankfurt unde esti in Schengen si nu mai ai control de documente.

Personal ti-as recomanda varianta cealalta cu doar 2 zboruri din simplu motiv ca nu schimbi atatea avioane insa nu cumparate de la booking sau alte agentii ci le cumperi tu direct de pe site urile companiilor aerine si iti cumperi bagaje tot ce ai nevoie.

1 răspuns:
| justanswermyquestionpls explică:

Am uitat sa menționez. Biletul de pe Booking e la 2 companii: De la Iași la Bologna cu Wizzair, escală 2 ore și 15 minute timp in care trebuie sa fac self transfer, iar de la Bologna la Valencia e cu RyanAir.
Celălalt bilet e doar cu Lufthansa.