| Mihai_Vlad_1998 a întrebat:

Matusa mea este maritata cu un turc in Istanbul! Are toate actele pe care le detine si un cetatean turc, ea sta de 26 de ani acolo si munceste.Din 2015 am inceput si eu sa merg in fiecare vara...pe 3 luni.Insa intrebarea mea este ce trebuie sa fac ca sa pot sta mai mult? Dupa ce termin scoala as vrea sa lucrez acolo si sa ma stabilesc? Cum fac ca sa nu ma mai duc la vama odata la 3 luni sa imi pun viza? Multumesc! Fun da!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca primesti viza de sedere si pentru munca, atunci poti sta pe perioada mai lunga.
Daca-ti gasesti loc de munca pe termen mai lung, atunci poti solicita drept de munca si viza de sedere.
De conditii ar trebui sa se intereseze matusa ta, dar poti si tu sa intrebi la ambasada /consulate, poate pe site-urile oficiale ale Turciei.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Simplu, renunti la cetatenia romînă sau i ti faci dublă cetațenie si atunci scapi de vize.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti, astea sunt conditiile impuse de viza!
cand devii major, poti sa faci acte de emigrare si daca primesti viza, poti sa te muti aoclo si sa lucrezi acolo.
O alta varianta este ca matusa ta sa te infieze.

| Mihai_Vlad_1998 explică (pentru Violleta2022):

Am deja 18 ani!