| ZambetheCaptive a întrebat:

Porofesoara de geografie a fost de acord să facem o excursie undeva în ţară, dar idei nu prea avem. Ne puteţi da şi nouă o listă cu cele mai frumoase locuri din România? Normal că avem şi o fundiţă! xoxo

Răspuns Câştigător
| MoneyMoney a răspuns:

1. Sighisoara
2.Baile Herculane
3. Busteni
4. Sibiu
5. Ploiesti
6. Targoviste
7. Calimanesti-Caciulata
8. Vatra Dornei
9. Baile Tusnad
10. Slanic
11. Campina
12. Timisoara
13. Constanta
14... Cate am voie sa trec!?!?!? OK acum spune-mi daca vrei poze si detalii am fost in TOATE locatiile mentionate! happy Iti dai seama ca astept FUNDA promisa!

9 răspunsuri:
| chomper a răspuns:

Puteti merge la Brasov. Sunt foarte multe obiective turistice(Castelul Bran ca ex) big grin

| RoseOfTheFire a răspuns:

Pay te poti duce la Castelul Bran, poti vizita si Cluj am auzit ca are locuri frumoase sau la Busteni e super am fost si eu e aer curat.

| MireeeLa a răspuns:

La Sibiu, la Pestera Dambovicioara, la Brasov, Castelul Peles, Castelul Pelisor, Bical, Varful Rarau, Varful Caraiman, Valea Prahovei, Valea Sighisteului, Valea Caprioarelor, Muzeul obiceiulor populare din Bucovina. Funda?

| sfzgfer a răspuns:

Poti merge la Tismana... exista acolo o pensiune, Pensiunea Magnolia, unde te pot asigura ca este de vis.Si in plus Tismana este in Gorj, iar in apropiere sunt foarte multe locatii.Bafta!

| NemNUZ a răspuns:

Cluj : biserici cu arhitectura gotica,padurea fantomelor, mall, orasul este pe locul 2 la invatamant crede-ma ca merita si nu spun asta doar pentru ca locuiesc aici

| RobbyPh a răspuns:

Constanta e cea mai tare big grin

| vulpeacolorata a răspuns:

Cheile Bicazului
zona Bran-Moeciu
Lacul Sfânta Ana
Săpânța, Maramureș
Cheile Sohodolului, Gorj
Transalpina
Sibiu, Cisnădioara

| spiridusuanonim a răspuns:

Doamna profesoara eu va recomand urmatoarle locuri si va spun si de ce :
1.Straja(statiune montana) - este cunoscuta mai ales printre cei pasionati de sporturile de iarna aici existand 6 partii de schii si 5 teleschiuri. Partia de slalom cu teleschiul nr.1 cu o lungime de 600 m - iluminata electric, partia Mutu care porneste la 1737 m, deservita de teleschiul nr.2 si are o lungime de 2000 m, partia Platou cu teleschiul nr.3 cu o lungime de 1000 m si o diferenta de nivel de 150 m si instalatie de nocturna, partia Canal cu teleschiul nr.2 si o lungime de 1300 m - practicata mai ales de cei pasionati de snowboard, partia Soarelui avand lungimea de 700 m - deservita de teleschiul Huda," partia Subteleferic este deservita de teleschiul nr.4 si are o lungime de 700 m.
Acest loc va ofera peisaje de neuitat, exista si o biserica foarte frumoasa, daca doriti sa vedeti poze dati-mi add murariu.valentyn@yahoo.com
-Zona Turistica Parang are cel mai inalt varf al masivului PARANG numit PARANGUL MARE(2519 m), al treilea din tara ca altitudine. Pe potecile de munte, turistul dornic de cunoastere afla locuri de mare frumusete, peisaje unice prin salbaticia si grandoarea lor, lacuri alpine sau varfuri semete de munti, cabane foarte primitoare, o flora si o fauna bogata, dar nu numai atat: in toate asezarile din depresiuna Vaii Jiului aflii oameni buni si extrem de ospitalieri, cu care ramai prieten pe viata.

| serkankan a răspuns:

1. Cascada Bigăr 2.Castelul Peleş şi Castelul Huniazilor 3.Insula Ovidiu 4.Cazanele Dunării 5.Lacul Albastru 6.Lacul Fara Fund 7.Peştera Urşilor şi Peştera Movileii 8.Biserica De Sub Lac 9.Litoralul Romanesc 10.Sibiu