| Black_Cherry a întrebat:

Prietena mea trebuia sa plece in Canada pentru 3 luni vara asta. A mers sa ceara viza pentru Canada saptamana trecuta iar azi a aflat ca nu a primit-o deoarece ii trebuie semnatura ambilor parinti. Problema e ca parintii ei sunt divortati, mama ei s-a recasatorit si nu poate obtine semnatura tatalui ei biologic deoarece exista niste probleme intre ei si nu vrea sa ia legatura cu el. Deci ce poate face ca sa obtina viza fara semnatura tatalui?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca parintii sunt divortati trebuie sa obtina doar semnatura parintelui caruia a fost incredintata prin hotararea judecatoreasca si sa anexeze o copie a hotararii, deoarece numai acesta este reprezentantul legal al minorului. Numai bine!

1 răspuns:
| Comeandtellmesomething a răspuns:

I trebuie actul de imputernicire de la maicasa, care sa dovedeasca ca e in grija mamei (din cate am inteles) si asa va putea merge doar cu semnatura ei.