| katelynn a întrebat:

In vacanta de vara ma voi duce in Canada la unchiul meu(fratele mamei) si matusa mea.Eu fiind minora, am auzit ca pe langa pasaport imi trebuie acordul parintilor.Problema este ca parintii mei sunt divortati de 10 ani, fiind in custodia mamei iar eu cu tatal meu nu ne mai vorbim.Intrebarea e, pot pleca in Canada fara viza tatalui?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul tau este destul acordul mamei, dat printr-o declaratie autentificata de un notar public. In acest sens sunt prevederile L.248/2005, privind libera circulatie a cetatenilor romani in strainatate, art.30, citez:
"ART.30.(1)Organele poliţiei de frontierã permit ieşirea din România a cetãţenilor români minori numai dacã sunt însoţiţi de o persoanã fizicã majorã, în urmãtoarele cazuri:
d)minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual sau, dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte însoţit de o altã persoanã fizicã majorã i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu aceasta numai dacã persoana însoţitoare prezintã o declaraţie a... pãrintelui cãruia minorul i-a fost încredinţat prin hotãrâre judecãtoreascã rãmasã definitivã şi irevocabilã,... care sã cuprindã acordul acestora cu privire la efectuarea cãlãtoriei respective de cãtre minor, la statul sau statele de destinaţie, la perioada în care urmeazã sã se desfãşoare cãlãtoria, precum şi datele de identitate ale însoţitorului respectiv." Numai bine!

1 răspuns:
| Akasha90 a răspuns:

Din cate stiam eu, e nevoie de acordul unui parinte, nu neaparat de al amandurora. din cauza faptului ca esti minora.