| jacksonboy a întrebat:

am nevoie de cateva informatii.
Am 16 ani, si vreau sa ies din tara (impreuna cu mama) in Ungaria. Parintii mei sunt divortati and stuff, si nu am mai tinut legatura cu tata. si am auzit ca daca un minor ( eu ) vrea sa iasa din tara si nu are acordul ambilor parinti nu poate sa iasa. e adevarat? Nu pot sa ies doar cu buletinul? straight face dau funda pentru cel mai bun raspuns!

8 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Dacă unul din părinţi nu are custodia totală este necesar o împuternicire de la celălalt părinte.

| darrio2007 a răspuns:

Deoarece esti minor si parintii divortati trebuie acordul ambilor parinti.Prin procura la notar cum ca tatal tau este de acord sa te incredinteze unei persoane majore(mama ta) ca insotitor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Este nevoie de o procura de la notar in care tatal tau este de accord cu treaba asta. (nu stiu cum sunt legile daca un parinte detine custodia completa insa)

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Procura de la notar e necesara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu nu ai nevoie de acte, ai nevoie doar daca nu sunt despartiti in acte.

| madalinbb19 a răspuns:

Pai daca esti in custodia mamei, nu vad de ce sati trebuiasca diverse acte, cred ca poti merge linistit u mama ta

| IceVirus a răspuns:

NU, am incercat si eu cu buletin. Ai nevoie de pasaport, si tot ce a spus "suntserios".

| jacksonboy explică:

Ok. multumesc tuturor pentru ajutor.