| Tunde_Mariana_1979 a întrebat:

Buna seara am si eu o problema am permis de 2 ani imediat si nu demult mi-am luat o masina pe benzina eu am facut scoala de soferi pe diesel dar problema e ca imi moare motorul foarte des.Ce pot sa fac sa nu mai moara sa nu mai incurc circulatia?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Motorul moare nu din cauza benzinei sau a motorinei din rezervor, ci din lipsa ta de indemanare, in sincronizarea pedalelor de la ambreiaj cand schimbi vitezele.
Mai ia niste ore de sofat cu un instructor, sa-ti explice cum se procedeaza, ca sa inveti sa sofezi!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa capeti experienta, la un moment dat iti vei da seama cu e si cu benzinarul

| mihai69 a răspuns:

Să nu mai lași pedala de ambreiaj așa brusc fără să și accelerezi. Ascultă motorul, nu îl lăsa niciodată să devină subturat! Nu sta cu ochii pe cadrane, că poți să faci și accident, învață-te să asculți cum e mersul normal al motorului și jonglezi din pedale și treapta de viteză.