| Bsc a întrebat:

Bună seara, aș vrea să știu dacă se poate călătorii în Israel doar cu buletinul, fara pașaport

6 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Nu.

| darrio2007 a răspuns:

Ti se pare ca Israelul ar fi in Europa?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Avand in vedere ca nu e in Europa normal ca nu

| Iote a răspuns:

Nu. Doar in UE si nici acolo in orice tara.
In afara UE este obligatoriu pasaportul.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Iote):

In ce tara din UE ai nevoie de pasaport? Ca sunt curios

| mihai69 a răspuns:

Cetăţenii români care călătoresc în Israel în scopuri turistice nu au nevoie de viză de intrare pentru o şedere de maximum 90 zile, într-un interval de şase luni.
Cetăţenii români care călătoresc în Israel pentru alt scop decât cel turistic (muncă, studii, tratamente medicale), trebuie să obţină, în prealabil, viză de intrare.
Paşaportul trebuie să fie valabil cel puţin 6 luni de la data prevăzută pentru intrarea în Israel.
Utilizarea pașaportului temporar poate fi un motiv de interzicere a accesului pe teritoriul statului. Recomandăm cetățenilor români evitarea prezentării acestui tip de document la intrarea în Israel, accesul în aceste cazuri fiind permis numai excepțional.Motivele pentru care poate fi refuzată intrarea pe teritoriul acestui stat sunt următoarele:
Există un impediment de securitate sau de natură penală.
Cetățeanul străin a venit în Israel și nu a fost invitat conform prevederilor legale în vederea emiterii unei vize de intrare tip 2/B (vizita) prin solicitările depuse către autorități, aferent țărilor ai căror cetățeni necesită viza de intrare (nt. 5.4. 0003) sau conform normelor în vigoare.
Cetățeanul străin a venit în vizită iar gazda nu este cetățean israelian sau rezident permanent.
Cetățeanul străin nu a spus adevărul la interviul de la frontieră.
Există suspiciuni că cetățeanul străin nu va mai părăsi teritoriul Israelului.
Nu este clar scopul pentru care cetățeanul străin dorește să intre în Israel.
Permisul de intrare nu este conform.
Rudele de gradul întâi ale cetățeanul străin lucrează în Israel ca și muncitori străini.
Cetățeanul străin a venit fără permis de intrare.
Cetățeanul străin nu a prezentat invitația conform prevederilor.
Cetățeanul străin a venit fără permis de vizită conform prevederilor ( la punctul de frontieră de la Alenby).
Cetățeanul străin a venit în scop de muncă ilegală.
Încălcarea ordinii publice.
Cetățeanul străin nu cooperează cu autoritățile de frontieră.
Identitate falsă sau schimbarea identității.
Cetățeanul străin are un comportament violent.
Cetățeanul străin este suspect de încălcarea ordinii publice.
Cetățeanul străin este suspect de ședere ilegală.
Cetățeanul străin este suspect de datorie către stat.
Cetățeanul străin este suspect de activitate misionară/prozelitism.
Nerespectarea prevederilor legale.
Refuz anterior de a intra in Israel.
Nu este clar scopul intrării in Israel.
Cetățeanul străin a depașit termenul de ședere în calitate de muncitor străin.
Cetățeanul străin a muncit în Israel în trecut, deși a intrat pe teritoriul acestui stat în calitate de turist.
Ședere prelungită.
Ședere ilegală în trecut.
Activitate BDS.
====
http://www.mae.ro/travel-conditions/3710#null