| Brunet_Bogdan_1994 a întrebat:

Buna seara, la Sfinx si la monumentul natural babele se poate ajunge cu masina sau doar cu telecabina?!
Dau funda, va rog ajutati-ma sa aflu ca vreau sa ajung acolo si merg cu copiii dupa mine si as vrea sa merg cu masina nu cu telecabina!

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Rizi din necunoștință.
Poți ajunge cu mașina. Drumul e asfaltat proaspăt de citiva ani, pana la 4 km de cabana Babele. In rest e drum de piatra, dar, din cate am înțeles, practicabil pentru mașini, posibil pentru cele de teren. Dar sus pe munte, pe platou, poți ajunge cu mașina. Ca pe Transalpina sau Transfăgărășan. Da, cu mașina pe munte.

14 răspunsuri:
| Speranta12 a răspuns:

Cu masina pe munte rolling on the floor

| GabiDumitrescu a răspuns:

Telecabina sau frumos, pe jos. Daca tot mergi cu copiii, invata-i ca muntele trebuie respectat nu innecat in fum de motor pana la 2000 de metri altitudine. In alta ordine de idei, cum traseul pe jos e cam dificil, mai ales cu copii mai mici dupa tine - nu ai zis cit de mici sunt, dar presupun ca nu sunt sportivi de performanta adolescenti - arunca o privire aici: https://umblu-teleleu.ro/platoul-bucegi/ Cel mai probabil daca nu ai un jeep serios, ar trebui sa discuti cu localnicii care fac urcusuri pana acolo.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu telecabina. Sosea este pana la Piatra Arsa de unde se urca cam 1h

| cristi202 a răspuns:

Cred că ți-am răspuns răspunzindu-i lui Sesamestreet.
?

| Speranta12 a răspuns (pentru cristi202):

Mi-ai raspuns tu din necunostinta. Eu rad de aia care nu s-ar da jos din masina sa faca nici doi pasi pana si-n mijlocul naturii. Muntele e pentru mers si catarat, mai lasati masina acasa, ca poluati. Da, "cu masina pe munte" e de tot rasul.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru cristi202):

E interzis sa urci mai departe de piatra arsa. Doar cei de la cabana urca cu niste 4x4 serioase.

| cristi202 a răspuns (pentru Speranta12):

În sensul in care zici acum, da, e de tot risul, însă înainte nu ai specificat asta.

| cristi202 a răspuns (pentru suntserios):

Din Sinaia pe DN71, și apoi pe DJ713, care vine dinspre Târgoviște, urci pana pe platou. Drumul e nou, e pista de avion, am vrut să îl fac cu bicla, dar am ajuns prea târziu sa mai ajung în acea zi la Babele (pornisem tirziu de la 25 de km de București pe aceeași direcție, prin Targoviste), și am coborât spre Sinaia, știu că duce drumul asfaltat pana la 4 km de cabana Babele, asta după o informare minuțioasă pe net, că eu așa fac mereu cînd ies cu bicla, mă informez atent cu privire la drumuri și starea lor.

| Speranta12 a răspuns (pentru cristi202):

Nici nu trebuia specificat. Cine are cap, intelege ironia!

| cristi202 a răspuns (pentru Speranta12):

Chiar? De ce avem gura sa vorbim (in cazul asta degete sa tastatam)? Nu ca sa ne facem expliciți? Daca e sa iei strict după ce ai zis, nu ai dat nimic de înțeles, doar ai rîs de mașină pe munte, atît. Daca e sa am "cap", cum zici, pot atunci interpreta in o mie de moduri ce ai zis, dar trebuie in mod normal să mă rezum doar la ce ai spus.

| Speranta12 a răspuns (pentru cristi202):

Nu te mai scuza

| cristi202 a răspuns (pentru Speranta12):

Nu ma scuz. Tu esti ca soacra mea, care tot la a treia vorba, si nu exagerez deloc, foloseste cuvintul "aia", de parca eu pot deduce ce vrea sa zica ea prin "aia". Daca iei strict ce zice, nu intelegi mai nimic, si de aceea mereu trebuie intrebata cu privire la detalii, probabil ca ii e greu sa vorbeasca, si de aceea foloseste cuvintul "aia".
Tu ai spus doar "Cu masina pe munte" si ai ris. Ce altceva vrei sa se inteleaga? Spune, daca vrei sa se inteleaga mai mult, nu fii ca soacra mea, care cu un cuvint simplu vrea sa umplu eu un gol de-o fraza.

| mihai69 a răspuns (pentru cristi202):

Drumul de la locul unde se termină asfaltul (zona Piatra Arsă) este groaznic, chiar și pentru o mașină 4x4 bună. Mai bine pe jos decât cu mașina acolo. Și oricum, dacă nu vrei să ai probleme cu autoritățile, nu ai ce căuta dincolo de barieră (aia care e la intrarea pe Drumul Babelor) dacă nu ai un acord oficial de acces auto în rezervație. Și chiar se verifică mașinile ce intră în zonă de către jandarmii montani.
====
On topic:
Problema este că acolo, acum, e un mare haos tocmai pentru că s-a permis accesul auto pe drumul asfaltat și au venit toți bizonii din țară cu mașinile pe platou. Așadar, mergi într-o zi din săptămână (ca să eviți aglomerația sufocantă din week-end) și urcă frumos cu telecabina. O fi mai scump, dar pentru copii va fi ceva mult mai frumos și impresionant decât o excursie cu mașina apoi încă o oră și ceva la deal pe jos.

| cristi202 a răspuns (pentru mihai69):

Depinde de ce consideră el ca e mai bine pentru copii. Eu aveam 8 ani la prima ieșire mai lunga, de 8 km, m-am cam smiorcăit eu, dar eram de felul meu plingaret, dar tatăl meu nu a ținut seama, și mi-a prins bine. Poate că și el va vrea să facă acel drum pe jos cu copiii. El hotărăște