| Alexandra8989 a întrebat:

Buna TPU...
Am 19 ani si as vrea sa plec in Italia cu sora mea de 12 ani in vacanta.
Va rog spuneti-mi si mie ce acte in afara de buletin, respectiv pasaport mi-ar trebui si cam cat m-ar costa?

7 răspunsuri:
| Rikudou a răspuns:

In jur de 1000 de euro in functie de conditii iar buletinul is pasaportul sunt suficiente. Distractie placuta!

| Alexandra8989 explică (pentru Rikudou):

1000 sau 100?

| princesshope a răspuns:

Salut,uite eu stiu mai multe depre asta findca vara ma duc la mama mea in vacanta care locuieste tot in Italia.Deci drumul te costa in jur de 200-250 euro, iar la vama iti trebuie pasaportul si buletinul(daca nu ai ceva in regula ar fi bine sa ai 50 de euro pregatiti sa dai spaga)iar cat iti mai trebuie pe drum 100 euro in total ar fi cam 350 euro.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de o declaratie a parintilor, data la un notar public, prin care isi dau acordul ca sora ta sa plece in Italia si te indica pe tine ca insotitor major. Declaratia costa cca 20 lei. Tu poti merge cu cartea de identitate si sora ta cu pasaport. Numai bine!

| alessia5158 a răspuns:

Pentru tine, major, este suficienta Cartea de identitate( buletinul) sau, daca ai, numai pasaportul. Pentru sora ta, care este minora, ai nevoie de o declaratie a ambilor parinti, data in fata notarului, in care declaratie esti nominalizat ca insotitor al minorului. De pe site-ul oficial al politiei de frontiera ( http://www.politiadefrontiera.ro/ ) obtii toate informatiile necesare conditiilor de calatorie ale cetatenilor romani minori precum si modelul de declaratie notariala(in stanga paginii site-ului ai meniul : clik pe "conditii de calatorie" -> cetateni romani ") Numai bine!

| yonut201256 a răspuns:

Te costa aproximativ 500 lei

| Rikudou a răspuns (pentru Alexandra8989):

Pai depinde in functie de cat timp stai...eu am spus 1000 de euro dar eu ma gandisem la momentul cand am plecat eu in grecia cu familia si noi eram 3 persoane.