| CreiziWiga a întrebat:

am 16 ani si locuiesc in Anglia, as vrea ca vara asta sa ma duc in vacanta in Romania, stie cineva daca necesit alte acte in afara de pasaport sau buletin?
Multumesc anticipat.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

La intrarea in Romania, ca cetatean roman minor, ai nevoie doar de o cartea de identitate(bultein cum o denumesti tu!) sau de un pasaport, ambele aflate in termenul de valabilitate.
La iesirea din Romania si in cazul in care nu esti insotit de ambii parinti, vei avea nevoie de o declaratie notariala semnata de catre ambii parinti si de un insotitor major. NU ai nevoie de aceasta declaratie notariala in cazul in care dovedesti cu documente ca ai domiciliul sau resedinta in tara de destinatie(Anglia). Dar, si in acest caz ai nevoie de un insotitor major!
Vezi informatii detailate pe website-ul Politia de Frontiera Romana : https://www.politiadefrontiera.ro/......ri-59.html

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ca sa vii din Anglia acasa nu ai nevoie decat de cartea de identitate (Buletin nu se mai fabrica de 20 de ani). Daca esti doar cetatean Britanic iti trebuie o declaratie notariala a parintilor, cartea de identitate si un insotitor major nominalizat in declaratia notariala.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca esti cetatean roman ai nevoie si de acceptul ambilor parinti sa parasesti Romania cand te vei intoarce... asta daca nu calatoresti insotit de ei

| CreiziWiga explică (pentru suntserios):

Deci din Anglia in Romania nu am nevoie de alte acte?