| alexutzulwizz a întrebat:

TPU am un cățeluș si vreau sa-l iau in excursie cu mine cu avionul si fiind prima data când iau un cățeluș cu mine in avion nu știu ce trebuie sa fac. trebuie sa respect ceva reguli?
Îmi dau cei din avion cușca speciala pentru el? sau trebuie sa iau eu cușca de acasă? el are 1 an si nu mă prea asculta si cred ca va latră are ceva daca latră? ca doar nu mil arunca acum din zbor big grin

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Inainte de a face rezervarile trebuie sa contactezi compania aeriana si sa intrebi acre sunt conditiile lor privind zborul cu animale. Exista companii aeriene care nu permit zborul cu animale, altele care au conditii deosebite pe care trebuie sa le indeplinesti ca sa ti se permita imbarcarea. In cabina nu pot calatori decat maxim doua animale, deci comapnia trebuie informata cu minim 6 saptamani inainte de existenta unui caine si e posibil sa iti refuze rezervarea pentru ziua aleasa de tine. Alte companii nu permit animale in cabina de zbor, deci catelul va fi tinut intr-un compartiment special, la distanta de pasageri.
Cusca trebuie sa o ai tu si trebuie sa respecte standardele comapniei (fiecare companie are anumite conditii de material, dimensiune, ventilatie, incuietori).
Nu conteaza daca cainele te asculta sau nu, daca il vei lua in cabina, vei pune cusca sub scaun si nu o vei putea scoate de acolo pe parcursul zborului. daca este intr-un compartiment special, va fi oricum la distanta de tine. Daca stii ca s-ar putea sa latre, trebuie sa discuti cu veterinarul privind un tranchilizant usor pe care sa il administrezi inainte, asa incat cainele sa nu deranjeze alti pasageri sau sa disturbe zborul (nu il arunca din avion, dar amenda pe care o poti primi tu poate fi extrem de mare).
In general exista regula de a nu da alimente cainelui cu 6 ore inainte de zbor si de a avea in cusca un dispozitiv de apa din care sa poata bea.
Pe langa bilet de avion (platit), cainele are nevoie de cateva acte de la emdicul sau veterinar: pasaport european, certificat medical care sa arate ca are toate vaccinurile obligatorii in tara de plecare, in tara de destinatie si in tarile in care se face, eventual, escala (schemele de vaccinare obligatorii difera de la tara la tara), adeverinta ca este cipat si o adeverinta de la medic ca este apt sa zboare eliberata cu maxim 48 de ore inainte de zbor (sunt companii care cer sa fie eliberata cu maxim 24 ed ore inainte)

| alexutzulwizz explică (pentru Brigaela):

Aha multumesc si de acasta intrebare. Cainele meu are tot ce are nevoie mai nou sambata amm avut programare sa i fac un vaccin pentru excursii.
Si ma voi interesa de tranchilizant pentru ca nu prea am nevoie de amenzi momentan big grin voi lua biletele cu 2 luni inainte asa sa pot si intreb exact de catel totusimersi, si mersi si pentru acele sfaturi.

| JetBlueJet a răspuns:

Stiu ca nu ai voie cu el in avion (pe scaun cu tine). Ti-l va pune pe undeva pe la bagaje e un loc special(Matusa mea stie mai multe laughing )