| Naty2654 a întrebat:

Buna TPU! Anul trecut m-am mutat la alta scoala, avem 15 fete si 3 baieti. Toti sunt prieteni uni cu alti doar eu nu ma pot integra din cauza anxietati sociale. Ce pot face sa ma inegrez si eu?

Răspuns Câştigător
| Lukasssz a răspuns:

Îmi pare rău să aud că te confrunți cu anxietate socială. Este important să înțelegi că această problemă este comună și că există modalități prin care poți să o depășești și să te integrezi mai bine în noua ta școală. Iată câteva sfaturi care ar putea să te ajute:
Începe încet: Nu te presa să te integrezi imediat în grupul de prieteni. Începe cu interacțiuni mici și progresează pe măsură ce te simți mai confortabil.
Identifică interese comune: Încearcă să găsești activități sau subiecte de interes comun cu colegii tăi. Acest lucru poate oferi un punct de plecare pentru conversații și interacțiuni.
Participă la activități extracurriculare: Implică-te în activități sau cluburi școlare care te interesează. Aceasta îți va oferi șansa să întâlnești oameni noi care împărtășesc aceleași pasiuni.
Fii deschis: Încearcă să fii deschis la noi experiențe și să fii dispus să îți depășești zona de confort. Asta nu înseamnă că trebuie să faci lucruri cu care nu te simți confortabil, ci să îți accepți temerile și să încerci să le depășești treptat.
Caută sprijin: Dacă te simți copleșit de anxietatea socială, nu ezita să ceri ajutor. Poți vorbi cu un părinte, un profesor sau un consilier școlar despre ceea ce simți și să îți ceri sfaturi despre cum să faci față situației.
Exersează tehnici de relaxare: Învață tehnici de relaxare, cum ar fi respirația profundă sau meditația, pentru a-ți calma mintea și corpul în momentele de anxietate.
Fii tu însuți: Cel mai important lucru este să fii autentic și să nu încerci să fii cineva diferit pentru a te integra. Prietenii adevărați vor aprecia sinceritatea ta.
Amintete că procesul de integrare poate dura ceva timp, dar este important să fii răbdător cu tine însuți și să perseverezi. Dacă întâmpini dificultăți, nu ezita să cauți ajutor și să continui să lucrezi la depășirea anxietății sociale.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iti infrangi anxietatea si-ti impui sa mergi ca sa-i saluti prima pe noii colegi, ca sa poti intra in vroba cu ei si treptat-treptat iti faci prieteni.

| sierra1 a răspuns:

Trece anul ăsta - mai ai vreo 2 luni - și ești gata integrat

pese - aia cu " cauza anxietati sociale" e o frecție

| adryang78 a răspuns:

Să-ți scoți din cap prostia asta cu anxietatea. S-a creat o modă, un curent, să ai anxietate. Dacă plouă afară și ești mai melancolic gata, ai anxietate. laughing
Nu zic că nu există persoane care au, într-adevăr, această problemă, într-o formă mai mult sau mai puțin gravă. Dar prea a luat-o lumea razna cu anxietatea asta. E trendy, deh...

| Naty2654 explică (pentru adryang78):

Nu te supara dar eu când eram mica mi-a murit bunica la 6 ani am bully la scl si am fost batuta cand eram mica, si mai crezi ca e un trend?

| Miruna333 a răspuns:

Terapie. Nu o sa poti sparge gheata de la sine

| Cipi1212 a răspuns:

Buna, Încearcă să comunici cu ei. Dacă nu reușești, încearcă un terapeut.