| lorena66 a întrebat:

Buna TPU, cand calatoresti cu trenul si esti minor, de ex, daca vreau sa iau trenul din Iasi in Bucuresti, imi trebuie acte? Sau pur si simplu cumpar biletul si plec?

Răspuns Câştigător
| nuspuncinesunt2 a răspuns:

Vrei sa fugi de-acasa? Nu ar fi normal sa iti intrebi parintii si sa mergi cu ei la gara? Stai mai, usor ca doar glumeam.Pai presupun ca te incadrezi in categoria te elev.Ar cam trebui sa te duci cu carnetul tau de note acolo si cu un parinte. Apoi, sa intrebi daca se poate merge fara insotitor, cu un parinte, sau daca au insotitor special.Fiecare traseu are conditiile lui.Si depinde de firma daca au sau nu insotitiori, daca lasa sau nu minorii sa mearga neinsotiti, sau daca trebuie sa mearga un adult cu ei.Pe TPU nu prea sunt sanse sa mai primesti si alte raspunsuri.

Sper totusi ca te-am ajutat.Si daca vei merge cu trenul, iti urez calatorie placuta!

6 răspunsuri:
| Gabryel85 a răspuns:

Nu știu, așa de mult de schimbă societatea și regulile ei. Când eram minor, nu mă întreba nimeni de ce călătoresc singur... Aceea era libertate adevărată. happy

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu au voie minorii sa calatoreasca fara părinti, vorbesti cu mama ta si mergi cu ea sau cu o alta rudă unchi matușă bunic bunica veri etc, ce varsta ai?

| 1234568807 a răspuns:

Nu iti trebuie nimic

| lorena66 explică (pentru CristiDinBucuresti):

17 ani

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru lorena66):

Mergi la ghiseu la gară si intreaba acolo ei stiu daca poti calătorii singură sau nu, mult succes

| Design2021 a răspuns:

Poti sa calatoresti linistit, nu te intreaba nimeni de sanatate.
Calatorie placuta!