| kopotoru a întrebat:

exista vreo sansa sa pot iesi afara din tara cu o sabie? Poate suna prostesc haha,adica sa o transport cu mine precizez ca, calatoria o sa fie cu avionul intr-o tara Asiatica mai exact in Filipine si trebuie sa dau aceea sabie cuiva!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista nici o sansa sa scoti o arma din tara, mai ales cu avionul, ca te aresteaza imediat la aeroport.
Cu sabia nu ai voie sa iesi nici pe strada, dapai sa o duci in bagaje peste hotare.

| Shinderiu a răspuns:

Nu prea ai șanse?

| kopotoru explică:

Pai nici cu permis sau ceva? atunci cum poti cumpara o sabie din strainatete? Eu asa am cumparat multe si provin din alta tara!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti daca respecti niste reguli si ai documente specifice. Trebuie sa cerctezi legislatia un pic

| mihai69 a răspuns:

O ambalezi frumos și la aeroport o prezinți la check-in și achiți pentru bagaj agabaritic (dacă e mai lungă decât normele liniei aeriene) și / sau bagaj suplimentar și o dai ca bagaj de cală.
Așa a adus un coleg din Spania o sabie de Toledo.