| NOsay a întrebat:

Buna TPU.
in iulie plec la mare in tabara si nu stiu ce bagaje sa imi iau, haine, machiaje, ......etc

CEA MAI COMPLETA LISTA SI MAI LUNGA PRIMESTE FUNDA X

Răspuns Câştigător
| yellowalien a răspuns:

Ai nevoie de:
- bani(si acte), pe care le vei tine intr-un portofel, ceva, cat mai la indemana si de care poti avea grija non-stop. De recomandat sa ai o gentuta sau un rucsacel la tine.
-haine pentru cate zile stai(banuiesc ca o saptamana), asadar ia-ti vreo 10 tricouri, o pereche de pantaloni lungi, cateva de pantaloni scurti, un hanorac, ceva, rochite, costume de baie. Pe langa astea, chilotei si sosete. + palarie, sapca. Nu iti aglomera bagajul cu haine de care nu vei avea nevoie, deoarece le vei cara degeaba. Nu mergi in tabara ca sa faci parada modei, ci ca sa te simti bine.
- In picioare vei purta adidasi atunci cand vei pleca de acasa(sau niste sandale comode), dar ia-ti la tine balerini (pentru plimbari) si sandalute fara toc/ slapi pentru plaja.
- articole de igiena personala: unghiera, pila, pasta de dinti(cumpara-ti una mica, niciun lucru nu trebuie sa ocupe prea mult spatiu), periuta, un sapun, pieptene, sampon, antiperspirant. Pe langa asta, ia-ti un prosop de fata daca ai probleme cu tenul sensibil sau ceva. Vei gasi prosoape de baie la hotelul/pensiunea unde veti sta. Nu uita de ochelarii de soare si de crema de protectie!
- machiaj, rimel, fond de ten, oja, acetona, dischete demachiante, servetele umede si uscate, absorbante (sper totusi ca nu va fi cazul), demachiant. Pont! Daca uiti sa-ti iei demachiantul poti folosi cu succes o discheta de vata umezita cu apa calduta si cu 2-3 stropi de ulei (de orice fel),(ok, mai putin de motor).
- cateva pungute si saci menajeri, pentru a pune acolo hainele murdare si eventualele deseuri atunci cand te afli intr-un loc unde nu exista cosuri de gunoi.
- cutit, lingura, furculita, o farfurie din melamina(e mai rezistenta decat plasticul si spre deosebire de sticla nu se sparge), o cana, pentru ca vor exista situatii probabil cand veti lua masa in camera (daca ti se face foame in afara programului cantineitongue).
- MEDICAMENTE: nurofen pentru dureri de cap, masele etc; lopedium pentru o eventuala diaree(crede-ma ca la mare se intampla foarte des), metoclopramid pentru greata.
- ceva mancare la tine, pentru drum: niste sandvisuri, biscuiti, dulciuri, 2-3 mere, banane sau alte fructe, + apa plata. Nu iti lua suc, pentru ca nu te hidrateaza cum trebuie. Vei avea timp de baut sucuri pe terase, la mare.
- aparat foto, incarcator si acumulatori(daca ai) pe care il vei purta in gentuta/ rucsacel si de care vei avea mare grija
- telefon mobil + incarcator
- si cateva sfaturi : sa nu te indepartezi de grup, sa ai mereu bateria de la telefon incarcata ca sa poti fi contactata, ai grija cu ce oameni ai de-a face. Ai grija ce si pe unde mananci, nu cred ca vrei toxiinfectie alimentara taman in tabara. Evita pe cat posibil preparatele din carne (snitele, mici, friptura), pentru ca la mare e foarte cald si risti sa-ti pice greu la stomac. Alege in schimb salate, ciorbe, legume, fructe. Vei avea timp acasa sa consumi mancaruri cu carne. Nu consuma alcool in exces! Ideal ar fi deloc... Nu incerca sa bravezi facand ceva ce nu ti-ai dori. Distreaza-te frumos fara a-ti pune viata si sanatatea in pericol happy
Distractie placuta in tabara!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Chiloti si sosete

| DiamondEyes a răspuns:

Guma de mestecat
snacks-uri / mancare, apa
hârtie și markere/pixuri
legături de păr
perie
Poate laptop
o pătură să vă simțiți ca acasă.
pulover, blugi, pantaloni scurți, tricouri, costum de baie, bluze etc.
sandale,
pantofi,
slapi
ochelari de soare
umbrella
jacheta
telefon mobil și încărcătorul
binoclu
camera de fotografiat
CD-uri
lanterna
pastile
carti de joc
banda adeziva
cani
feon
pieptene / perie
sapun in recipient de plastic
deodorant
periuță de dinți
pastă de dinți
ață dentară
apa de gura
pensetă
demachiant
hidratant si odorizant
lac de unghii

| NOsay explică (pentru DiamondEyes):

Mersi love struck