| Hafijwj a întrebat:

Persoanele de peste 15 ani pot avea Pașapoarte? E mai bine sa călătorim cu pașaportul ddecat cu buletinul?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti avea pasaport de la 6 luni.
Cu pasaportul poti calatori in toate tarile lumii, fara viza in unele sau cu viza in altele.
Cu CI poti calatori in tarile UE si in alte cateva, in majoritatea tarilor lumii nu poti.

| mihai69 a răspuns:

Oricine poate avea pașaport.
Ai nevoie musai de el dacă vrei să ieși din spațiul UE și / sau al țărilor cu care România are convenție de trafic de frontieră fără pașaport (doar pe baza de C.I. - Serbia de exemplu).
Dar uneori e un avantaj să ai un pașaport chiar și în UE; de pildă la controlul de frontieră pe aeroport, cei cu pașapoarte biometrice au culoare speciale pe care se trece foarte rapid, față de restul călătorilor care așteaptă la cozi la ghișeele poliției de frontieră.

| wpetterssone a răspuns:

Pașaport poate deține și un bebe de un an și un om la 80 de ani.
Pașaportul este mai ușor de verificat, fiind foarte greu de falsificat, decât cartea de identitate.
Cu cartea de identitate poți călătorii doar în zona UE. Cu pașaportul poți călătorii oriunde în lume.

| Quassaar a răspuns:

Absolut toate persoanele care călătoresc în afara spațiului Uniunii Europene au nevoie de pașaport indiferent de vârstă.