| AanoniM17 a întrebat:

Buna vreau sa plec in Italia la sora mea dar am 16 ani si imi trebuie procura, pasaport sau ce?

4 răspunsuri:
| Ionut_6463 a răspuns:

De ce postezi la aceasta categorie? iti trebuie procura si insotitor sau unul din parinti.

| дфтф a răspuns:

Buna,daca stai cu bunicii, parintii daca sunt tot plecati in Italia trebuie sa trimita o imputernicire la bunicii tai prin care acestia sa-ti poata elibera pasaportul, insa nu mai este nevoie de el dar nefiind major tot iti trebuie un act.In cazul in care nu ai parintii si stai cu bunicii nu mai este o problema fiindca automat tutorii devin bunicii.Deci in concluzie iti trebuie Buletinul de identitate, si o procura pe care sa o prezinti la vama(nu este cazu daca ai consintamantul parintilor poti pleca de unul singur)

| valentinamarinamary a răspuns:

Paieu tot calatoresc Romania Italia si tata sta in Romania si mama in Italia si am aproape 15 ani si ca sa ma duc in Italia mi-a trebuit procura de la tata dar imi trebuie neaparat un insotitor in cazul meu mama si mai imi trebuia pasaportul!happy

| aryana1991 a răspuns:

Daca mergi cu unul din parinti iti trebuie consimtamantul celuliòlalt. daca vri sa plec fara parinti atunc iti trebuie buletinul si o procura semnata de ambii parinti la notar pe numele persoanei cu care pleci si te intorci care va raspunde de tine