| anonim_4396 a întrebat:

am 17 ani si momentan stau in Italia dar vreau sa plec in Anglia am nevoie de procura de la parinti sau pot sa plec cu sora mea mai mare?

5 răspunsuri:
| Crash94 a răspuns:

Ai nevoie de procura părinților. Tot la 17 ani am ieșit și eu din țară, singuă, dar cu procură de la ambii părinți.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, pana la implinirea varstei de 18 ani, ai nevoie de procura notariala de imputernicire a sorei tale majore, si de semnaturile ambilor parinti pe acea procura.

| Andreea196 a răspuns (pentru Violleta2022):

Si fara procura nu pot face nimic sa inteleg?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreea196):

Nu, fara semnatura legalizata la notar, de la ambii parinti, nu poti pleca nicaieri, pana la 18 ani.

| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce ai facut tu este ILEGAL si nu risca nimeni sa o faca, pentru ca risca sa se aleaga cu un dosar penal, de la o varsta foarte mica.