| Rla204 a întrebat:

Mai trebuie procura sa plec in Italia cu avionul daca am residenta acolo? Am 17 ani si carte de identitate italiana si pasaport roman

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus nu este nevoie de declaratia (nu procura) parintilor ci doar de insotitor major, poate fi si personalul de bord de pe avion, avand in vedere prevederile art.30, alin. (6^1) din L.248/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(6^1)Prin excepţie de la prevederile alin. (1) lit. b) şi d), declaraţia celuilalt părinte, declaraţia ambilor părinţi sau, după caz, a părintelui căruia i-a fost încredinţat minorul, a părintelui care exercită singur autoritatea părintească, a părintelui supravieţuitor sau a reprezentantului său legal, privind acordul acestora cu privire la efectuarea de călătorii în străinătate la ieşirea din România, nu este necesară atunci când minorul cetăţean român cu domiciliul sau reşedinţa în ţara de destinaţie se deplasează însoţit în condiţiile prezentului articol, în această ţară."