| Dinu_Valentin_1998 a întrebat:

Daca am anulat un bilet de avion datorită unei probleme si ulterior problema a fost rezolvată mai pot face ceva pentru a primi biletul inapoi? ( chiar daca include achitarea unor taxe)

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai ANULAT un bilet (si ai primit si banii inapoi), atunci trebuie sa-ti cumperi alt bilet.

| Dinu_Valentin_1998 explică (pentru Bula):

Buletul a fost cumparat de altcineva pentru mine si acea persona a anulat bileteul, dar nu poate sa primeasa banii inapoi daca eu nu trimit o scrisoare. Stiam ca as putea sa schimb datele de calatorie si sa platesc 200 de euro, dar compania imi spune ca nu mai pot face nimic.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Dinu_Valentin_1998):

Daca TU esti titularul biletului, atunci TU trebuie sa anunti compania si sa soliciti banii imapoi.
Din acei bani (si o eventuala diferenta) veti putea cumpara alt bilet.
In termen rezonabil se poate cere si reprogramare tot de tine.
Daca nu te-ai incadrat in termenul admis de companie pentru modificari, atunci pe avion locul tau se considera vandut, locul tau va ramane gol, iar noul bilet va trebui platit din nou.