| Bulucisorin20 a întrebat:

Bună ziua prieteni îmi poate spune cineva ce activități și excursii pot face in zona Rethymno, Creta? Ce plaje frumoase sunt in apropiere și cu ce pot ajunge la ele?

1 răspuns:
| GabrielaaGbai244 a răspuns:

Bunaaa

1. Vizitarea Vechiului Oraș Rethymno: Explorează străzile înguste pline de cafenele tradiționale, restaurante și magazine de suveniruri. Vizitează și fortăreața venetiană din secolul al XVI-lea pentru priveliști panoramice asupra orașului.

2. Plaja Rethymno: Bucură-te de apele cristaline ale Mării Mediterane și de nisipul fin de pe plajele din Rethymno. Unele dintre plajele populare din zona sunt Plaja Rethymno, Plaja Preveli și Plaja Bali.

3. Excursie la Gorges de Samaria: Dacă îți place drumeția și natura, poți face o excursie la celebra Cheilor Samaria, cu peisaje spectaculoase și posibilitatea de a întâlni vestigii arheologice și faună diversă.

4. Excursie la Monastirea Arkadi: Vizitează acest important monument istoric cu o arhitectură impresionantă și un rol semnificativ în lupta pentru independența cretanilor. happywinking