| anonim_4396 a întrebat:

Cam cum ar trebui sa ma echipez pentru o expeditie la munte in luna iulie? Vreau sa urc pana la Omu.

4 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Trening ori cum si bocanci iar in rucsac o pelerina subtire de ploaie

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

In primul rand - nu te duce singur! Si... de preferabil, du-te cu cineva experimentat. Nu am fost pe varful Omu... doar pe Vistea-Moldoveanu, Parangul Mare (peste 2500)... dar... din cate tin minte Omu e la 2505 m... Deci ar trebui sa fie cam acelasi lucru...
Depinde cat timp vrei sa stai... mergi cu cortul sau la cabana...
Sa ma gandesc... Daca ai suficienti bani si stai la cabana... si mergi doar pana acolo si te intorci la cabana iti ajunge un rucsac/ghiozdan mic in care sa ai necesarul de apa si un sandwich -2... Ghetele (bocancii) sunt indispensabili pe munte... pantaloni scurti, un tricou... o pelerina de ploaie... si o trusa de prim ajutor sau... daca stii exact ce probleme poti intampina... Medicamentele sau... produsele care te ajuta sa scapi de asta (eu nu iau trusa de prim ajutor dar iau o fasa elastica pentru ca uneori genunchii imi sunt solicitati prea tare si atunci se dovedeste a fi foarte utila acea fasa elastica). O sapca sau un batic pe cap (ca sigur va bate soarele)... si eventual sa te dai cu o crema de protectie sa nu te arda prea tare... Cam atat...
Daca in schimb mergi cu cortul... Ai nevoie de: cort, sac de dormit, izopren, haine, mancare, primus, vase, trusa de prim ajutor... Hainele... o pereche de pantaloni scurti, tricouri (cate zile stai+1=nr tricourilor de care ai nevoie), niste haine groase (pantaloni lungi, bluza polat sau chiar geaca)... ciorapi... Ghetele raman indispensabile... O sa ai nevoie de un rucsac mare in care sa-ti intre toate... Mancarea... tu stii ce vrei, dar ia in calcul faptul ca va fi destul de cald... Si ai nevoie de ceva care sa-ti reziste la temperaturile acelea... Primusul nu este absolut necesar, dar este foarte util. Este un aragaz micut pe care poti face o supa, un ceai, o cafea... sau incalzi o mancare... Vasele pentru el.
In mare cam astea ar fi. Distractie placuta!
P. S. Daca e iulie, denumita si cuptor, nu inseamna ca la altitudinea aceea va fi foarte cald... Mie imi plac muntii Fagaras... Si de obicei merg in luna august... Dar am gasit petece de zapada in luna august... Si in Bucegi la ora asta e zapada din cate stiu... Am auzit ca a nins in weekend.

Shin
| Shin a răspuns:

Intra pe un forum de specialitate si vezi ce echipament este necesar. Nu e de glumit cu asa ceva!
Shin.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai bine mergi la Pestera muierii.