| jackball a întrebat:

Cand va adera la spatiul Schengen Romania?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romania poate adera la spatiul Schengen in cursul lui 2012, potrivit Strategiei Nationale privind aderarea Romaniei la spatiul Schengen, aprobat de Comisia Nationala de Autoevaluare Schengen, potrivit Euractiv, care citeaza Ministerul Administratiei si Internelor. Documentul, care stabileste masurile pe care le are in vedere Romania pentru a adera la spatiul Schengen, va fi supus aprobarii Guvernului. Aceasta strategie presupune masuri privind adoptarea si implementarea aquisului Schengen, constructia institutionala, componenta de investitii, achizitii de mijloace tehnice, echipamente si sisteme specializate, precum si pregatirea adecvata a personalului.
Pregatirile pentru aderarea la spatiul Schengen vor fi finantate in principal din fonduri europene, Romania urmand sa beneficieze de o finantare de aproape 560 de milioane de euro, cunoscuta sub numele de "Facilitatea Schengen".
Statele din Centrul si Estul Europei, care au aderat in 2004 la UE, nu sunt inca membre ale spatiului Schengen, aderarea acestora fiind amanata pana in 2009. (S. N.)

6 răspunsuri:
| Live.Laugh.Love a răspuns:

Pay daca e sa o luam asa cum a zis alllinna, in 2012 e sfarsitul lumii laughing hooo...ma, am glumitwinking
:d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ashley nici nu stii ce adevar ai spus, mafiotilor UE li se vor adauga si ala din Shenghen, adica vin si altii sa ne puna pe butuci, ce-or mai lua si astia ca suntem faliti fratilor.

daniela
| daniela a răspuns:

Se doreste la sfarsitul anuluin 2011 dar de la dorinta la realitate e cale lunga

| ciumpalaku a răspuns:

Va fi in 2014.Clar.

| dragalasica a răspuns:

Pai deja a aderat in august 2008.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai vreo 5 generatii cind o sa fie inventat respectul reciproc