| Florincrap a întrebat:

De ce credeti ca Romania si Bulgaria nu sunt primite in spatiul Schengen? De ce, cei din tarile schengen se plimba liberi,nestingheriti dintr-o tara in alta si noi,Cipru,Marea Britanie,Irlanda,Bulgaria, Romania si Croatia (adera la UE in iulie, anul asta) trebuie sa trecem prin puncte de trecere?
De ce tarile Schengen nu nu accepta (Germania a dat veto aderarii) si spun ca incalcam "grav conditiile tehnice Schengen"?
Argumentati si exprimati-va parerea!
Multumesc anticipat.

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

De fapt indeplinim toate conditiile tehnice, insa este vorba de un vot politic si populist. In tarile in care romanii au dobandit o proasta reputatie nu da bine sa pledezi pentru integrarea in Schengen, pentru ca oamenii de rand cred ca romanii si bulgarii le vor invada tarile de bastina, desi pot face acelasi lucru si astazi, doar cu buletinul. Iar ideile de libera circulatie, drepturi ale omului si alte idealuri propagandistice se lovesc de morala fabulei cainele si catelul ("voi egalitate, dar nu pentru catei").
Eu unul cred ca singura solutie pentru noi si pentru bulgari ar fi sa ne cream propria uniune vamala, renuntand la controlul vamal dintre noi, precum si la controlul de la granitele cu UE.

| Florincrap explică (pentru regis):

Cu restul UE? Greu de spus. Poate te refereai la o uniune vamala in care Romania si Bulgaria sa isi aboleasca granitele, dar granitele cu Grecia si Ungaria vor fi tot controlate, si se va putea pe acolo cu buletinul (ar fi ceva, in genul Common Travel Area, UK si Irlanda si-au desfiintat granitele intre cele 2 tari, dar, daca vii din oricare tara, inclusiv din UE/Schengen, tot vei fi controlat la pasaport/buletin).

| regis a răspuns (pentru Florincrap):

Da, ma refeream la o uniune vamala intre Romania si Ungaria si la renuntarea la controlul vamal romanesc si bulgaresc la granitele cu Ungaria si Grecia. Ambele tari au investit bani seriosi pentru securizarea granitelor extracomunitare, iar controlul romanesc/bulgaresc la granitele UE il putem considera inutil. Daca UE se teme inca de noi, nu are decat sa controleze singura.

| Florincrap explică (pentru regis):

Pai nici nu exista. La controalele spre Ungaria, controleaza ungurii, la controalele cu Grecia controleaza grecii. Granitele UE sunt cele cu Ucraina, Rep.Moldova,Serbia.Macedonia,Turcia. Alea sunt adevaratele vami, la calatoria in interiorul UE doar se controleaza pasapoartele/buletinele, de fapt acele "vami" sunt numite, oficial, Puncte de Trecere a Frontierei.

| regis a răspuns (pentru Florincrap):

Nu este asa, la punctele de trecere cu Ungaria controleaza atat ungurii cat si romanii, atata doar ca s-au mutat in acelasi loc (in vama de intrare, sau punct de trecere a frontierei, cum vrei tu sa ii spui). Problema nu este insa doar de control al buletinelor, ci mai ales al camioanelor de marfa, care fac cozi inutile in aceste puncte.
In varianta pe care am sugerat-o eu nu ar trebui sa avem deloc politisti de frontiera pe granita cu Ungaria, acestia putand fi detasati pentru a intari controlul pe granitele non-UE, iar in porturi si aeroporturi, cursele spre UE sa aiba exact acelasi regim cu cursele interne. Iar daca spatiul Schengen isi simte amenintata securitatea, nu are decat sa isi faca singur verificarile si sa isi cheltuie banii proprii pentru asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar nu mă interesează. Nu e un sfârşit de lume, nici pentru mine nici pentru oricare alt om de rând că România aderă sau nu la Schengen. S-au zbătut politicienii noştri în rahat ani de zile ca să intrăm şi noi în NATO, doar n-o să strice tradiţia şi să intre România în Schengen atât de uşor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E simplu :
1) Indiferent cat de securizate vor fi vamele, atata timp cat coruptia la nivel inalt functioneaza, este inutil progresul tehnologic. Vamile nu vor fi niciodata sigure.
2) Ca pozitie geografica, noi si bulgarii suntem "granitele" cele mai la est a spatiului Schengen. Deci daca vamile nu sunt sigure, atunci contrabanda de orce fel, si traficul de diferite tipuri ar exploda, intrucat din Romania/Bulgaria, ai drum liber catre orce tara vrei din Schengen

| MikeyMinnieMouse a răspuns:

A venit de curand ambasadorul Italiei in Romania si a zis ca in Iulie 2014 va intra si Romania deoarece a implinit toate conditiile!