| anonim_4396 a întrebat:

Care este orasul; vostru preferat din Romania?

51 răspunsuri:
| Psihoyounger a răspuns:

Orasul preferat? Nu alege unul asa ca iti dau mai multe.

(ordinea nu conteaza)

Sighisoara - are singura cetate medievala locuita din sud-estul Europei si probabil singura locuita in totalitate de pe batranul nostru continent. Obiective: Turnul cu Ceas - are niste figurine care se misca incredibil de interesant, Casa cu Cerb, Catedrala Ortodoxa, Complexul de muzee format din Muzeul de Istorie (Turnul cu ceas), Muzeul de Arme Medievale si Camera de Tortura. Mai este si Biserica din Deal, Biserica Manastririi, Turnul Fierarilor( mereu gasesti aici expozitii ale artistilor din zona) etc. Am fost de multe ori si am de gand sa mai merg. Ma fascineaza frumusetea acestui oras.

Sibiu - ce sa mai spun? Cea mai vizitata localitate din Romania, in primele 5 din Europa dupa metropole gen Roma, Paris (m-am documentat), fosta capitala culturala europeana, un oras medieval de o nota mult superioara lui 10, cu o curatenie si o atmosfera de epoca minunata. Acesta este Sibiul.

Cluj Napoca - in viziunea mea orasul studiilor. Imi place foarte mult Gradina Botanica din Cluj. Nu stiu foarte multe despre el, dar imi place si atmosfera Clujului.

Altele: Targu mures, Brasov, Timisoara, Alba Iulia, Suceava, Iasi si bineinteles oraselul meu natal, Dumbraveni, jud. Sibiu.

Psihoyounger

| Aries90 a răspuns:

Suceava ( orasul meu natal ), Brasovul si Sighisoara happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Timisoaraaaa:Xlove struck:X.Nu m`as muta de`aici nici pentru o vila in Piperalaughinglaughing...credbig grin.

laughing Bine imi plac si altele... dar nu se compara cu orasu` 'meu'laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai orasul meu natal, Ploiestiul. Imi plac de asemenea Constanta si Bucuresti, dar si Deva pentru fetele frumoase de acolo!
Dar Ploiestiul ramane pentru mine cel mai iubit oras din lume!

| kanibala a răspuns:

Piatra neamt love strucklove struck stiu eu dc...
Buxcuresti
si constanta si

brasov

atat a si ploiesti laughing:*

| kasguz a răspuns:

Brasov

| irinuk11 a răspuns:

Sibiu :X... Dar si orasul unde m-am nascut Galati big grin

| claugodo a răspuns:

Brasov, Cluj, Sibiu,

| Rosalie_9695 a răspuns:

Oltenita deoarece este orasul in care m-am nascur dar mi-a placut foarte mult in Sibiu

| Rosalie_9695 a răspuns:

Nascut* blushing

lolita
| lolita a răspuns:

Daca m-as muta in Romania mi-as cumpara o casa in Sibiu, este foarte aproape de zonele turistice de la munte. aer curat, oras linistit distractie la maxim noaptea, ce mai pentru mine este perfect.

| y8yujfuyyfvuy a răspuns:

Brasov si Miercurea Ciuc

| mcrenma a răspuns:

Hmmm....Topoloveni laughing Ma atrage orasul asta. Am auzit ca are niste clopote care canta din ora in ora :X

| buburuzaucigasa a răspuns:

Valcea si Sibiul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Orsova deoarece sunt si cazanele dunarii, in apropiere.

| smy a răspuns:

Simplu Sibiu!

| aragon18 a răspuns:

Bucuresti, Constanta happy

| criss86 a răspuns:

Brasov, Bacau, Sibiu, Constanta :X
si putin Bucuresti tongue
In Timisoara, Cluj, Iasi, Cluj as vrea sa ajung happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

BRASOV pentru ca este orasul meu nastal, dar imi place foarte mult CLUJ-NAPOCA, BISTRITA, BAIA MARE si DEJ deoarece sunt superbe nu numai ca orase dar si ca populatie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Slatinaaaa:X!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Rm valcea