| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt riscurile unui drum din Italia in Romania, cu masina, tu fiind si singurul sofer si fata?

Răspuns Câştigător
| IqStorm a răspuns:

Ca fată eşti mult mai expusă. Trebuie să fii atentă pe unde te opreşti şi pe ce drumuri mergi. Încearcă să foloseşti autostrada şi drumuri principale cât mai circulate. Te-aş sfătui să opreşti doar în benzinării, de preferat cunoscute, care sunt supravegheate video. Încearcă să conduci doar ziua şi să faci pauze cel puţin din 4 în 4 ore pentru că autostrada poate fi destul de obositoare. Încearcă totuşi să găseşti o persoană cunoscută cu care să pleci la drum. Bafta.

17 răspunsuri:
| lia a răspuns:

Sa specific ca soferul sunt eu?hee hee
So please be gentle!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Soferul despre care vorbeam este Lia, care nu ma intelege cand ii explic cate i se pot intampla... e un drum lung. Poate o convingeti voi. Sau poate se ofera cineva sa vina cu ea...

| Flav a răspuns:

Riscurile sunt echivalente cam atat cat sunt si-n localitate. Ca esti fata? Desi eu am o prejudecata (cand vad femeia la volan, sunt lamurit ), daca conduce bine, nu ii este frica, nu se panicheaza, de ce ar fi riscant?
In Italia o sa circule numai pe autostrazi, deci riscul e redus.Austria la fel. Tot la noi ramane paguba. Tot la noi sunt drumurile proaste, imvizibilitatea, gaurile si alunecarile.

C-o vreme buna si cu o atentie sporita din partea ta nu vad niciun risc mai mare decat daca in acea masina s-ar afla 5 persoane si 5 barbati curajosi. Mi se par detalii nesemnificative. Succes.

| Ben. a răspuns:

Daca nu te grabesti nu sunt riscuri.dormi ziua in moteluri, noaptea conduci si asculti muzica. trei zile de fun.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@ Flav, nu mai trebuie sa si doarma? Nu ar fi bine sa aiba cu cine vorbi?
Eu adorm instantaneu daca mi-e somn.De multe ori dimineata, cand mergeam spre munca, imi deschideam geamurile, sa simt rece, ca daca nu, adormeam.
Deci, trebuie sa si doarma.Acum,la cate am auzit eu ca se intampla, de la TIR-uri din care se fura sau care se fura complet cand soferul merge la masa, pana la masini sparte noaptea, cu soferii in ele.La asta ma refeream cand am spus ca e fata. Fetele sunt, de cele mai multe ori, mult mai buni soferi decat barbatii, de drumul in sine nu mi-e frica pentru ea, stiu ca se descurca. Dar daca i se intampla ceva? Daca are o pana? Daca se strica ceva la masina? etc etc...Asta incerc eu sa ii tot spun.

| Flav a răspuns:

Pai asta tine de persoana. Asa bine nu poate sa adoarma si-un barbat? Cand simti ca ti-e somn tragi frumos pe dreapta, sau la un hotel ceva. Sunt service-uri pentru. reparatii de asemenea. Plus ca daca pleci singur la drum, te asiguri de inainte ca totul e ok la masina. Exista radio, mp3-uri, handsfree sa vorbesti cu cine doresti, diverse modalitati cu care sa-ti ocupi timpul. happy

| lia a răspuns:

Eu sincer nu am putut sa dorm niciodata cand am fost la drum lung. Am oprit cand era "intre noapte si zi" pentru ca este destul de obositoare lumina soarelui pentru ochii mei, care au condus o noapte intreaga, dar cam atat.
Este adevarat ca in tara imi va fi putin mai dificil dar, sunt convinsa ca ma voi descurca. Dar se pare ca Adina nu este.hee hee
Multumesc frumos ca-mi porti de grija!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Daca stii ca nu ai probleme cu masina, daca ai mai condus la drum lung, te pricepi sa schimbi o roata, totul e ok.Atentie unde innoptezi. Drum bun, te asteptam cu drag!

| alexa a răspuns:

E drumul lung sunt aproximativ 2000 de km.va trebui sa opresti pe la un hotel sa te odihnesti o noapte...sa faci pauze dese si cred ca totul va fi ok.Ar fii bine sa circuli regulamentar, nu cred ca ai vrea sa-ti ia permisul intr-o alta tarahappyImportant este sa fii odihnita si atenta... oricum cel putin in strainate mergi pe autostrada si e ok.Bafta

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Eu am facut singura drumul Braila-Paris si apoi invers. Intr-adevar, problemele sunt in Romania: drumuri proaste, soferi indisciplinati. A mai fost o problema in Ungaria unde nimeni nu vorbeste vreo limba civilizata. In rest...am mers pe autostrada, am dormit la un motel curatel in Austria iar masina nu mi-a facut nici cea mai mica problema.Imi place foarte mult sa conduc, ma relaxeaza enorm, asa ca... daca te tin curelele, fa drumul, ca merita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

laughing Ma faceti sa cred ca sunt nebuna. Chiar nu vi se pare riscant?
Pfff, daca sunt eu problema, si imi fac prea multe griji, ce-or face copiii mei, saracii? laughing
Sper totusi sa vina cineva cu un raspuns care implica si riscuri... poate nu sunt singura care vede problema dintr-un alt unghi.

| Tsuj a răspuns:

Adina, posibilele riscuri sunt de luat in calcul, dar nu la un mod extrem. Daca e sa o luam asa risti si atunci cand iesi sau stai in casa sa patesti ceva. Faza e ca daca e sa ti se intample ceva cel mai probabil se va intampla (ca in final destination). Era acum cativa ani un militar roman care a fost in Irak si care a murit pe o sosea in drum spre casa straight face. Deci putina grija, o rugaciune si drum bun!winking

| naya a răspuns:

Riscul ar fi ca lia sa nu se mai intoarca. o va cere un italian in casatorie.

| thechosenone a răspuns:

Aoleu! Am vazut de ce poate fi o fata in stare. daca e blonda. nu treceti de romania. daca e bruneta. aveti sanse. depinde si cum arata. poate va lasa si politistiilaughing

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Oboseala, mai ales cand crezi ca iti cunosti limitele si crezi ca mai rezisti. Restul depinde de context, dar eu cred ca oboseala e factorul de risc cel mai mare. Am venit saptamana trecuta cu masina din IT si nu a fost usor. Romania e partea cea mai aiurea, evident.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aaaaa...mai cauta un sofer...pentru ca in doi e mai bine

| Georgel_6390 a răspuns:

Cu ce masina are de gand sa plece la drum?