| viki1212 a întrebat:

Cat costa sa trimiti un catel din Ucraina in Romania cu vaporul?

11 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Din ucraina cu vaporul?
in primul rand iti trebuiesc urmatoarele acte
Carnet de sanatate al animalului in care sa se regaseasca: seria microcipului sau tatuajul, data si tipul vaccinului antirabic, data deparazitarilor efectuate etc;
Certificat international de Sanatate emis de catre Directia Sanitar Veterinara de Stat de pe raza judetului in care expeditorul animalului isi are domiciliul cu 24 ore inaintea transportului. Valabilitatea acestui certificat este de 10 zile;

Certificat de evaluare al animalului (emis de catre Asociatia chinologica sau felina) sau declaratia pe proprie raspundere a expeditorului referitoare la valoarea animalului transportat (acest document este necesar numai pentru intocmirea formalitatilor vamale de export).
http://www.transportanimale.ro/ro/despre%20noi.html
o firma care se ocupa de transport cu avionul
si inca una auto
www.arr.ro/verticala/animale.pdf

| Malvina24 a răspuns:

Buna Anastasia! Citeste aici:
http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t273162.html (sper sa fie bine)

| hax0r a răspuns:

Nu cred ca exista serviciul asta pentru animale. Mai intereseaza-te

| MisterKat a răspuns:

Din cate stiu eu, nu ai voie sa trimiti animale prin vapor, posta etc.
Dar depinde de legistlatia din Ucraina. Si depinde si de cate kg are catelu' acela happy Suna amuzanta intrebarea...

| MisterKat a răspuns:

De asemenea, poti sa mai intrii pe www.google.ua si sa cauti termenul de :Опублікувати (posta) sau перевезенні живих тварин (transport animale vii)
Nu stiu limba ucraineana, dar daca ai nevoie de o traducere intra pe: http://www.google.ro/language_tools?hl=ro

Succces!

| ΔH a răspuns:

Din ucrania cu vaporu`?
Da` ce strabati? Oceanu` Pacific?

| Elena1234456 a răspuns:

Ce vapor? :O nu mai bine ii dai un sut? big grin

| User a răspuns:

Mult doamna, mult. mai bine il feliezi si il trimiti prin colet. E mai leznă.laughing

| qwerty a răspuns:

Nu prea cred ca se poate.

| anonymuss a răspuns:

Dai niste lectii de inot si apoi nu te mai costa nimic ca vine singur!

| papusiika a răspuns:

Hohohohohohoho vreo 200 euro!:O:O:O:O:O