| anonim_4396 a întrebat:

Ce limbi oficiale sunt in Elvetia?

8 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

În Elveţia există patru limbi oficiale: germana în nordul şi centrul ţării (64%), franceza în vest (19%), italiana în sud (8%) şi o mică comunitate vorbeşte romanşa în cantonul sud-estic Graubünden.

| Sara a răspuns:

Franceza.

| AndutzaAndu a răspuns:

Germana, Franceza, Engleza (eu pe astea le stiu)tongue

| Brotacelu a răspuns:

Doar cei care au stat o vreme in elvetia stiu asta.
dar daca dai cautare la cuv "elvetia" p google gasesti la primul rand http://ro.wikipedia.org/wiki/Elve%C5%A3ia si aici gasesti ce doresti despre Elvetia

Limbile oficiale sunt: Germana, Franceza, Italiana, Reto-romana

| alina92637 a răspuns:

Germana

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Romanşa nu este o limbă oficială de acelaşi rang ca germana, franceza sau italiana. Conform alineatului 1 al articolului 70 al constituţiei federale : "Les langues officielles de la Confédération sont l'allemand, le français et l'italien. Le romanche est aussi langue officielle pour les rapports que la Confédération entretient avec les personnes de langue romanche." ("Limbile oficiale ale Confederaţiei sunt germana, franceza şi italiana. Romanşa este de asemenea limbă oficială pentru rapoartele pe care Confederaţia le întreţine cu persoanele vorbitoare de limbă romanşă.")

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Italiana, germana, franceza

| Gabystelistu95 a răspuns:

Germana, Franceza, Italiana si Reto-romana.