| cosmin1392005 a întrebat:

Ce părere aveți despre zborul cu avionul? Dar despre decolare și aterizare?

26 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi place partea cand aplaudam. Pentru romani e ceva de genul:,, Multumim ca suntem inca in viata!" rolling on the floor

| Violleta2022 a răspuns:

Te obisnuiesti! Nu-i deloc nasol nici decolarea si nici aterizarea, ci turbulentele pe care le intampina avionul in aer, cand este la peste 10.000 m altitudine, iar cand da de cate un gol de aer, cade in gol, iar atunci senzatia este super nasoala, ca nu-ti dai seama daca te prabusesti sau nu.
Eu am la activ peste sapte sute de ore de zbor, cu zboruri lungi de cate 25 de ore, cu cate 2-3 escale de 5 -14 ore, pe traseul Romania- Australia, asadar, va spun din propria experinta, decolarea si aterizarea sunt nimicuri, pe langa senzatia de cadere libera, cand esti in cer si nimeni nu poate face nimic.

| Osneros a răspuns (pentru anonim_4396):

As zice ca te-ai uitat la prea multe filme, dar nici in filme nu se aplauda la aterizare laughing

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

La avionale mari, transoceanice, nu mai aplauda nimeni. Suntem deja prea obositi dupa atatea ore de zbor ca sa mai fim interesati sa apludam.
Rar se mai intampla asta, dupa un zbor plin de turbulente sau probleme, cand toata lumea este stresata, sau cand manevre dificile si aterizam cu bine.

| Sofer a răspuns:

Zborul e fain. La decolare totul bine. La aterizare puține emoții.

| Digikey a răspuns:

Ideea este ca nimeni nu are parasuta, ca oricum n-ar sti s-o foloseasca.Ai sanse mari sa stai langa unul care mananca salam care pute a usturoi si dupa aceea sa ragaie si sa ofteze pana la destinatie
Daca se intampla ceva la motoare ai timp sa zici o rugaciune pana jos.Nu se intampla prea des dar si cand se intampla este treaba sigura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Osneros):

Eu am zburat de doua ori, si in ambele dati se aplauda si la decolare si la aterizare... Ups.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Am o parere bună

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Osneros):

Cred ca n-ai mai zburat demult cu avionul happy

| mihai69 a răspuns:

Ce importanță are părerea noastră în chestiunea asta?!?
Vrei să zbori - zbori. Dacă mori de frică, ia autobuzul sau trenul. Oricum, astea două produc mult mai mulți morți decât avioanele.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai zburat cu ce companie trebuie... la wizz cred si eu ca se aplauda...

| cosmin1392005 explică (pentru anonim_4396):

Ehh ultimul zbor l am avut vara trecută in Turcia dar mi am cam uitat ce senzații mai sunt! Stiu ca nu îmi plăcea decolarea

| cosmin1392005 explică (pentru suntserios):

Sa știi ca am avut un zbor Frankfurt Hahn Paris cu Lufthansa și la aterizare și nemții cu francezii aplaudau ca la teatru! Dupa părerea mea WizzAir e cea mai buna companie low cost

| Dandinelle a răspuns:

E destul de sigur, stiam ca cele mai periculoase sunt decolarile si aterizarile iar in timpul zborului ce e terifiant e golul in aer, sau daca deoadata pica masca de aer.
Aplaudatul n-are nici o legatura cu nationalitatea, am fost cu diferite linii aeriene in diferite tari in lumea asta si ba se aplauda ba nu. Am observat ca turistii aplauda mai mult decat cei care calatoresc in mod regulat, care considera zborul deja, ca si mine, o alta modalitate de transport si atat.
O senzatie pe care sper ca nu multi o vor avea, sa calatoresti cu raceala/gripa (sa ai nasul si urechile infundate) - atunci ai senzatia ca levitezi pe scaun sau ca totul se misca cu tine.

| Osneros a răspuns (pentru suntserios):

Nici la Wizz nu se aplaudă laughing
Tocmai duminica trecută am zburat cu Wizz

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Osneros):

Depinde unde zbori

| GabiDumitrescu a răspuns:

Eu am zburat fara idioti, deci fara aplauze, care mi se par o mare timpenie. Ar mai lipsi si o slujba religioasa si cu pupat de moaste la urcare/coborire. Zboruri foarte ok, s-au anuntat de cateva ori turbulente dar nu s-a simtit mare lucru, o aterizare pe vint extrem de puternic in Iasi la un moment dat, capitanul gagica, din interior s-a simtit putina miscare, cand m-am dus la taxi ma intreaba taximetristul cit de naspa a fost, ca de afara s-a vazut ca in alea de pe YouTube in care mai-mai zici ca se rastoarna avionul cand il pune pe pista. Am zburat si cu ATR, si cu Boeing, si cu Airbus.

| Osneros a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde ce consideri "mult". Am zburat in 19, luna asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uneori nici nu simți că aterizezi și decolezi. Depinde.

| Simpatic a răspuns:

De tulburente nu vorbeste nimeni? sunt uneori atat de rele de zici ca ai sa pici.
Vorbiti doar de partea placuta?

| Digikey a răspuns (pentru Osneros):

La wizz pasagerii nu aplauda pentru ca sunt inghesuiti si nu au loc sa miste mainile.
rolling on the floor

| mihai69 a răspuns (pentru Simpatic):

Ce e aia „tulburente"?!?

| Simpatic a răspuns (pentru mihai69):

*Turbulente

| mihai69 a răspuns (pentru Simpatic):

Ahaaa... păi, mno. Alea sunt „sarea și piperul" zborului. La fel cu străzile din România, când mergi și tu mai bine, hop! gropile! big grin
Recunosc, m-a ferit Dumnezeu de unele dure, dar am avut parte acum vreo 30 de ani de o aterizare cu un Tupolev al Aeroflot de cred că pilotul fusese înainte pilot pe un portavion. Viraje scurte, strânse, coborâre cu pantă mare și aterizare cu „zdrang", să fie sigur că nu sare înapoi. Colegul cu care mergeam și stătea în scaunul de lângă mine era cam alb la față. rolling on the floor

| Simpatic a răspuns (pentru mihai69):

Stiu senzatia de alb la fata, am patit-o si de aia numai merg cu avionul, decat daca pilot va fi Iisuswinking

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Aș merge zilnic.