| justanswermyquestionpls a întrebat:

Sfaturi pentru primul zbor cu avionul? Zborul este Henri Coanda-Istanbul și Istanbul-Chicago, cu Turkish Airlines.
Aterizez in Istanbul la 11:00 și plecarea spre Chicago e la 14:20.
Puteți să mi spuneți, vă rog, cum se procedează? Trebuie să mă grăbesc să fac check in ul când aterizez în Istanbul, fiind 3 ore intre aterizare și decolare?
Și pot lua cu mine 2 cutii de Procor T (medicament pentru tiroidită) de care o sa am nevoie pe parcursul șederii mele în America.
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic, in Istambul ramai in eroport, doara mergi la poarta de unde pleaca avionul tau, scrie pe bilet.

Vei primi din Otopeni biletele, tu doara treci prin controlul ala de securitate, nu trebuie sa faci tu nimic, sa intri sa iei biletu, doara arati in RO pasaportu, aia or sa iti scoata bilete si or sa iti ia bagaju daca ai pentru cala, cam aia e tot.

Sa te grabesti cand ai 3 ore? Poate sa dormi laughing Poti lua medicamente daca ai nevoie, nu o sa ti le ia, daca te intreaba le spui, ai nevoie sa iei acele medicamente, nu poti fara si o sa fie in regula.
Dar de ce iei 2 cutii? Bagaj nu ai? Ma refer pentru cala avionului, nu ala cel iei cu tine unde ai locul.
Daca ai doara un bagaj de mina, atunci o sa fie bine si acolo sa pui acele medicamente.
Teai scos mergi la Chicago la bine laughing. Nu ai spus la ce clasa ai biletu, o sa te plictisesti rau de tot, is ceva ore destule de zbor. Poti asculta muzica, sau sa urmaresti filme de la istambul la chicago, asta daca iti plac filmele.

Dar vorba cuiva, de ce mergi la Chicago, la rude, daca ai probleme cu tiroida cred ca esti ceva mai in varsta, asta inseamna ca mergi la copii, corect? laughing
Teai scos zbori cu turcii laughing banui, ai gasit acolo bilet mai ieftin, ca idee cit ai dat pe biletu ala? Is curios desi eu mereu vin prin Germania.

| justanswermyquestionpls explică (pentru relian):

1090 euro biletul. Merg cu work and travel și stau 2 luni iar acest medicament m-am interesat și nu l găsesc la ei.

| justanswermyquestionpls explică (pentru justanswermyquestionpls):

1090 dus întors aceeași rută

| relian a răspuns (pentru justanswermyquestionpls):

Nu este vorba de gasit, gasesti pe aici orice, poate nu cu numele ala, medicamentele se cauta dupa substanta activa nu dupa numele lui.

Dar este bine sa iti iei de acolo, aici nu ai putea lua medicamente, fara reteta de la doctorii de aici nu te baga nimeni in sama, singurele medicamete ce le poti lua aiaic is cele de pe raft din supermarket, chestii simple, Advil de astea usoare.
Nu te gindi ca te duci aici la farmacie ca in RO si cumperi ce doresti, nici pomeneala, poti sa fii oricine.

Inseamna ca esti tinara, naspa ca ai probleme, dar asta e viata. Eu is in Texas, asa ca idee, Chicagi drept in sus spre nord de mine laughing Ok ce sa zic spor la ce faci tu pe acolo.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atât timp cât nu ți ai luat bilete separat nu trebuie sa faci nici în Istanbul decât să mergi de la poarta de debarcare la cea de îmbarcare. Nu faci nici check-in nu ai nici grija bagajului.

| sierra1 a răspuns:

Ne bucurăm pentru tine că mergi in state! work and travel?

Răspuns utilizator avertizat