| Larangelina a întrebat:

Ce reguli sunt pentru transportul unui animal de companie cu avionul?

Răspuns Câştigător
| monicaclaudia a răspuns:

Aaa uitasem nu trebuie sa aiba mai mult de 8 kg dupa noile legi
Animali in cabina
(pina in 8 kg,
inclusiv micare si cuseta lui ) in europa € 30
Animali in stiva
(intre 8-32 kg,
minare cuseta ) € 50
Animali in stiva
(intre 32-74 kg,
inclus mincare si cuseta ) € 50 +
€ 5 la kg
masura pentru al avea cu tine in cabina de cuseta e 48 lunga. x 33 larga. x 26 inalta

4 răspunsuri:
| monicaclaudia a răspuns:

Depinde eu la pisica mea in afara de pasaport nu o trebuit ca sa ii fac nimica ))
depinde de animal

| leluc a răspuns:

Ar fi mai simplu sa dai un telefon la aeroport pentru a primi aceste informatii.

| sorin_popescu a răspuns:

Este si o regula de taxare, taxarea se face la volumul custii in care este transportat (e musai sa-l aduceti intr-o cusca speciala), are nevoie de pasaport, implatare cip, vaccinuri. Oricum, intreaba compania aeriana, s-ar putea sa existe diferente de reguli.

| doralina a răspuns:

Animalele de companie zboara ca si exces de bagaj sau ca si cargo, deci va sta in cala avionului. Acea zona este incalzita si ventilata, de asemenea presurizata. Este acelasi aer pe care pasagerii il respira in cabina.